REKLAMA

16 laptopów z odzysku dla uczniów koneckiej dwójki! [wideo, zdjęcia]

16 pełnowartościowych latopopów marki Lenovo otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich w miniony piątek. To dzięki wielkiemu ekologicznemu zaangażowaniu tej placówki oraz akcji koordynowanej przez Europejską Platformę Recyklingu. Szkoła z Końskich jest jedyną w województwie, której uczniowie zostali w ten sposób docenieni w ramach akcji „Eko Pomoc”! 

REKLAMA

Europejska Platforma Recyklingu Polska od wielu lat zajmuje się edukacją ekologiczną. Dzisiaj w dobie pandemii koronawirusa edukacja ta przyjęła zupełnie inną formę. Aby uczniowie mogli uczestniczyć w lekcjach konieczny jest dostęp do komputera lub laptopa. Nie zawsze jednak potrzebny jest sprzęt najnowszej generacji. Okazuje się, że komputerom, których inni chcą się pozbyć można nadać drugie życie, pod warunkiem, że wcześniej trafią one we właściwe miejsce. Organizacja podjęła decyzję, że wspólnie z zakładem MB Recycling naprawi kilkadziesiąt komputerów i przekaże je do ponownego wykorzystania przez uczniów.

Do Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich przekazano 16 sztuk laptopów marki Lenovo – trafiły one bezpośrednio do uczniów, na własność. To sprzęt w pełni wartościowy – pochodzący ze zwrotów, ale doprowadzony do użyteczności. Komputery są na gwarancji i z najnowszym systemem operacyjnym. Przekazanie ich dla szkoły to swego rodzaju nagroda za wiele działalności proekologicznych, które są podejmowane w tej placówce –„Dlaczego ta szkoła? Bo jest wyjątkowa i nie bez kozery. Po pierwsze jest to placówka, która jest laureatem naszej ubiegłorocznej akcji ‚Zbieraj z Klasą’. To akcja, gdzie jest 1600 placówek zarejestrowanych, one zbierają zużyte urządzenia i baterie. SP nr 2 w zeszłym roku zajęło drugie miejsce. Tym bardziej nam było przyjemnie, że mogliśmy tę szkołę wskazać w świętokrzyskim. Naszym partnerem jest też firma MB Recykling z tego województwa i ona nas wspiera, jest naszym partnerem w realizowaniu systemów recyklingu. Połączyliśmy więc MB Recykling i zaangażowanie SP 2. To szkoła zaangażowana, ma z nami kontakt” – mówi nam Paweł Palus z Europejskiej Platformy Recyklingu.

REKLAMA

I choć EPR wspiera różne placówki od lat to teraz w okresie epidemii jest to szczególnie potrzebne. Uczniowie uczą się zdalnie, a więc zapotrzebowanie na sprzęt komputerowy jest ogromne –„Te warunki, które pokazały, że komunikacja online jest priorytetem pokazały też braki w tej komunikacji. Przede wszystkim braki sprzętowe. Zwłaszcza u dzieci, które nagle starły się z obowiązkiem lekcji w domach […] To też pretekst do tego by pokazać czym jest powtórne użycie, właśnie w tym wypadku laptopów. Jednocześnie zobaczyliśmy, że oddając te laptopy możemy pokazać to dzieciom” – tłumaczy Paweł Palus.

O potrzebie doposażania uczniów mówił nam także dyrektor koneckiej „Dwójki” – „Europejska Platforma Recyklingu postanowiła nas jakoś wyróżnić i jako jedyna szkoła w województwie, nasze dzieci w zamian za intensywne zbieranie elektrośmieci otrzymują właśnie te komputery […] Funkcjonuje jeszcze nauczanie zdalne, a nie wszystkie dzieci mają odpowiednią ilość komputerów, czy w ogóle komputery, czasem one nie są sprawne […]  Mamy wybraną grupę dzieci – to są uczniowie, którzy nie mają komputerów w domu lub mają je od nas wypożyczone lub też są to dzieci z rodzin wielodzietnych, czyli np. na 3-4 osoby w domu jest jeden komputer i on jest z reguły stary. Tak to mniej więcej wygląda” – tłumaczy nam Jacek Szmit, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich.

W uroczystości przekazania sprzętu oprócz dzieci, które odbierały laptopy dla siebie uczestniczyli także przedstawiciele gminy Końskie: burmistrz Krzysztof Obratański oraz jego zastępca Krzysztof Jasiński. Obecne były również nauczycielki, dzięki którym ekologia już na stałe wpisała się w działalność Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich: Elżbieta Jakubowska oraz Maria Tkaczyk.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *