REKLAMA

160. rocznica Wybuchu Powstania Styczniowego. Symbolicznie obchody w Końskich [wideo, zdjęcia]

W niedzielę przypada 160. rocznica Wybuchu Powstania Styczniowego. W gminie Końskie obchody związane z tą rocznicą rozpoczęły się już w piątek. Odbyła się uroczysta akademia, a także wernisaż wystawy poświęconej temu powstańczemu zrywowi.

REKLAMA

W Zespole Placówek Oświatowych im. Armii Krajowej w Stadnickiej Woli młodzież zaprezentowała piękny patriotyczny montaż artystyczny, a przysłuchiwali mu się między innymi przedstawiciele środowisk kombatanckich, a także władze miasta i gminy Końskie z burmistrzem Krzysztofem Obratańskim na czele.

Natomiast w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie otwarto wystawę pod hasłem „Zryw niepodległościowy w malarstwie, grafice i literaturze”. Udział w jej wernisażu wzięli dyrektorzy gminnych placówek, przedstawiciele władzy powiatowej ze starostą koneckim Grzegorzem Piecem i dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy Jackiem Werensem na czele. Obecna była także młodzież z koneckich szkół. Więcej o wystawie opowiedział nam dyrektor Biblioteki Publicznej Dariusz Kowalczyk.

REKLAMA

„Wspólnie z Urzędem Miasta i Gminy biblioteka postanowiła zaprezentować najwybitniejsze prace poświęcone wielkiemu zrywowi niepodległościowemu, który był największy i najdłużej trwający. Zarazem takiemu, który najbardziej zainspirował artystów. A artyści byli wielcy: Artur Grottger, Maksymilian Gierymski, Jan Matejko, wielu literatów. Chcieliśmy pokazać na jednej wystawie dorobek pisarzy, plastyków, malarzy. Chcieliśmy to zrobić w formie tablo. To były takie wystawy ala małe ołtarzyki na dworach szlacheckich, w kamienicach pokazujące bohaterów powstania, przywódców. Zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia tej wystawy” – opowiada o wystawie Dariusz Kowalczyk, dyrektor biblioteki.

Z kolei wykład dotyczący Powstania Styczniowego wygłosił burmistrz Krzysztof Obratański, z wykształcenia historyk, a prywatnie pasjonat tego okresu w dziejach Polski.

Dodajmy, że artystyczne dzieła będzie można oglądać w koneckiej bibliotece do 3 lutego.

Zdjęcia:

REKLAMA

2 thoughts on “160. rocznica Wybuchu Powstania Styczniowego. Symbolicznie obchody w Końskich [wideo, zdjęcia]

  1. […] piątek częścią artystyczną i inauguracją edukacyjnej wystawy (o tym TUTAJ), a już w faktyczną rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, czyli w niedzielę złożeniem […]

  2. […] W tym dniu starosta Grzegorz Piec, dyrektor PUP Jacek Werens i młodzież szkolna uczestniczyli również w otwarciu wystawy poświęconej 160 rocznicy Powstania Styczniowego, przygotowanej przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Końskie. Na ekspozycji zgromadzono reprodukcje malarstwa, grafik i pozycji literackich nawiązujących treścią do czasów walk o niepodległość ojczyzny w 1863 roku. Więcej o tym wydarzeniu TUTAJ. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *