REKLAMA

WIDEO: Wyjście 172. pielgrzymki radoszyckiej

To już 172. pielgrzymka piesza, która wyrusza z Radoszyc w przedostatnią niedzielę sierpnia na Jasną Górę. W tym roku opiekę nad nią sprawuje nowy wikariusz Marcin Cabaj. Na starcie zapisało się ok. 150 uczestników, jednak tradycją jest, że w czasie trwania drogi i na postojach, pątnicy dołączają. Finalnie do klasztoru w Częstochowie co rok dociera ok. 200 osób.

REKLAMA
REKLAMA

Osoba nowego wikarego jak dotąd może być niewielu znana, dlatego przy okazji  pielgrzymki radoszyckiej jest okazja go przedstawić: -,,Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, ksiądz Marcin się kłania. Jestem opiekunem radoszyckiej pielgrzymki na Jasną Górę. Przed chwilą wyszliśmy na szlak pielgrzymi. Wędrujemy na Jasną Górę po raz 172, więc jest to bardzo zakorzeniona tradycyjnie pielgrzymka w naszej diecezji. Chyba największa i najstarsza. Wyruszyliśmy właśnie z Radoszyc. Dzisiaj wędrujemy do Rudy Pilczyckiej. Wystartowaliśmy o godzinie 14:00, o 12:00 była msza św. w intencji pielgrzymów. […] – mówi ksiądz Marcin Cabaj.

REKLAMA
REKLAMA

Wędrowaniu w tym roku przyświeca hasło ,,Z Maryją idziemy w pokoju Chrystusa”, każdy uczestnik zmierza przed obraz Czarnej Madonny mając własne intencje na myśli. Pielgrzymi w niedzielę dotrą i zatrzymają się na nocleg w Rudzie Pilczyckiej, skąd w poniedziałek udadzą się do Wielgomłynów. Zatrzymują się na obiad w Przedborzu. Trzeciego dnia z Wielgomłynów dotrą do Św. Anny przez Żytno i Cielętniki, a czwartego na Jasną Górę przez Mstów.

Opiekun pielgrzymki ks. Marcin Cabaj, obecnie z parafii św. Piotra i Pawła w Radoszycach.

-,,O tyle specyficzna jest pielgrzymka radoszycka, że wychodzimy dzisiaj na miejsce, czyli na Jasną Górę, przybywamy 24 sierpnia i ( nie tak jak to robią pozostałe pielgrzymki, że jest msza święta, idziemy pod obraz, msza święta i wracamy do domu), tam zostajemy do tych głównych uroczystości, czyli do 26 sierpnia, aby wspólnie na Wałach uczestniczyć w sumie odpustowej. Więc dochodzimy 24 sierpnia, tam zostajemy dwa dni. Mamy czas by się pomodlić do Matki Bożej, mamy wspólne msze święte, której będzie przewodniczył, bo już się zapowiedział, ksiądz biskup ordynariusz. 25 sierpnia będzie specjalna msza dla naszych pielgrzymów z Radoszyc pod przewodnictwem księdza biskupa Marka Solarczyka. […] Na spokojnie będziemy mogli sobie w Częstochowie uczestniczyć w nabożeństwach, w apelach, czekając na główne uroczystości 26 sierpnia” – objaśnia wikary.

Radoszyccy pielgrzymi 170 razy wyruszali pieszo i wracali, od zeszłego roku już tego nie robią. Pątników wśród wielu mieszkańców żegnał też zastępca burmistrza miasta i gminy Radoszyce Grzegorz Pakuła. W tym, tak jak i w ubiegłym roku, każdy wraca indywidualnie. Odeszły także do przeszłości pamiętne zaprzęgi i udekorowane traktory.  Transporty do Częstochowy wyruszyły wyłącznie samochodowe lub auta z przyczepami campingowymi.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *