REKLAMA

300 osób wędrowało do Świętego Stanisława Kostki [wideo, zdjęcia]

Już po raz dziewiąty młodzież m.in. z Końskich i Stąporkowa udała się na pielgrzymkę do Smarkowa, aby pomodlić się przy relikwiach świętego Stanisława Kostki, ich patrona. Mimo niezbyt przychylnej aury na pątniczy szlak wyszło około 300 osób!

REKLAMA

Rekolekcje w drodze organizowane przez kapłanów z „Mikołaja” mają szczególny wymiar, bo w Smarkowie znajdują się relikwie św. Stanisława Kostki, a na dzień pielgrzymki przypada w kalendarzu kościelnym wspomnienie o tym świętym.

W Smarkowie mimo 15 kilometrowej odległości od stolicy powiatu od 2000 roku istnieje kościół będący częścią koneckiej parafii św. Mikołaja. Kościelną tradycję związaną z pielgrzymowaniem zapoczątkował jeden z wikariuszy z Końskich – ks. Dariusz Błesznowski. Wydarzenie zostało znakomicie przyjęte – zwłaszcza przez ludzi młodych.

REKLAMA

Pielgrzymi z Końskich wyruszyli o godzinie 8.00 spod Kolegiaty im. św. Mikołaja. Na grupę składały się dwie kolumny –  80 osobowa z Kazanowa oraz około 140 osobowa z parafii organizatorki wydarzenia. Natomiast o 9.30 wyruszyli pątnicy z gminy Stąporków. Do św. Stanisława Kostki szli wierni z parafii w Niekłaniu, parafii w Krasnej oraz z samego Stąporkowa. Łącznie około 80 osób.

W południe wszyscy dotarli do kościoła w Smarkowie, gdzie procesja zainaugurowała uroczystą mszę świętą.  Natomiast po niej wszyscy uczestnicy spotkali się na pikniku przygotowanym przez wiejską społeczność. Za jego organizację odpowiadali mieszkańcy z sołtys Marią Sałudą na czele, a także Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Stąporkowie. Nie zabrakło przepysznego jedzenia i występów artystycznych.

Zdjęcia (A. Góral, E. Rysman):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *