REKLAMA

35-lecie zespołu Rogowianka. Moc życzeń, muzyki i tańca [wideo, zdjęcia]

W sobotę wielkie święto miało miejsce w podkoneckim Rogowie. Swoje 35-lecie hucznie obchodził Zespół Śpiewaczy „Rogowianka”. Był tort, prezenty, życzenia, a przede wszystkim w murach tamtejszego Wiejskiego Domu Kultury rozgościła się ludowa muzyka. 

REKLAMA

We wrześniu 1986 roku spotkały się trzy mieszkanki miejscowości: Zuzanna Kapituła, Marcelina Lagner i Stanisława Kozubska. Chwilę później dołączyła do nich także Urszula Nowicka –„Spotkały się trzy cudowne kobiety, które po prostu założyły zespół. Dołączyła do nich czwarta kobietka będąca instruktorem w Domu Kultury i się zaczęło dziać” – mówi nam Urszula Nowicka, opiekunka zespołu „Rogowianka”.

Od początku zespół bardzo mocno wspiera Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich. Od wielu lat śpiewającym paniom przygrywa instruktor Jan Bukład, a zajęcia organizuje wspomniana już Urszula Nowicka. Również władze gminy Końskie doceniają i wspomagają działania „Rogowianki”  –„Przez 15 lat kiedy byłem burmistrzem współpracowałem z zespołem, a wcześniej jako radny czy przewodniczący rady. Mam poczucie, że obecność zespołu jest czymś tak oczywistym jak oddychanie. Jeżeli mówić o zasługach zespołu to przede wszystkim nastawienie na kontynuację pewnej twórczości ludowej, szacunek dla przeszłych pokoleń. Rogowianka trwa od zawsze i myślę, że gdyby nie ona to trudniej byłoby u nas taki ruch odnowić” – mówił nam z wdzięcznością dla zespołu Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

REKLAMA

To, że „Rogowianka” jest doskonałym reprezentantem regionu podkreśla też starosta konecki –„Zawsze na Rogowiankę można liczyć. Czy to są imprezy gminne, czy nasze powiatowe to one zawsze są. Świetnie reprezentują region tutaj, ale i na arenie wojewódzkiej, czy ogólnopolskiej” – mówi Grzegorz Piec.

Zespół do dziś do swojego repertuaru wciągnął ponad 300 piosenek. Na swoim koncie „Rogowianka” ma nagrane i wydane siedem płyt, które powstały przy wydatnej pomocy Domu Kultury w Końskich. Na uroczystości oczywiście nie zabrakło też dyrektora tej jednostki Piotra Salaty. Przekazał on „Rogowiankom” kwiaty oraz najlepsze życzenia.

W sobotę wspominano działalność grupy i radowano się z pięknej rocznicy. Na scenie wielokrotnie pojawiały się panie z ludowej grupy, ale byli też inni muzycy – np. związani z projektem RiF Romana Cieślaka. Posłuchać można było także poezji – Janina Malicka wydeklamował wiersze, które częściowo poświęcone były zespołowi.

Nie zabrakło też życzeń i prezentów – choćby od przedstawicieli władzy. Samorząd gminny podczas uroczystości reprezentowali: burmistrz Krzysztof Obratański, jego zastępcy Marcin Zieliński i Krzysztof Jasiński, radny oraz sołtys Rogowa Marek Kozerawski i przewodniczący rady miejskiej Piotr Słoka, a powiatowy: starosta Grzegorz Piec, szef rady powiatu Zbigniew Kowalczyk i radny Michał Cichocki.

Wszyscy uczestnicy jubileuszowego spotkania otrzymali pamiątkową płytę z 11 utworami „Rogowianki”, ilustrującą dorobek z ostatnich pięciu lat.

Zdjęcia (MGDK Końskie):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *