REKLAMA

Tak konecczanie świętowali 226 rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja [galeria zdjęć]

Marszałek Stanisław Małachowski był głównym bohaterem koneckich obchodów 226. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

REKLAMA

Relację wideo z tych wydarzeń zaprezentujemy Państwu już wkrótce. 

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11.30 w Parku Miejskim na placu między dwoma skrzydłami Zespołu Pałacowego, zwanego Zespołem Pałacowym Małachowskich. I to właśnie Marszałek Stanisław Małachowski był dziś jednym z głównych bohaterów. O nim w dużej mierze opowiadała część artystyczna, do niego w swoich przemówieniach odwoływał się burmistrz Krzysztof Obratański i Piotr Biliński, Wicemarszałek Potomków Sejmu Wielkiego.

REKLAMA

We wstępie zagrano hymn państwowy Mazurka Dąbrowskiego, a także wciągnięta została flaga na maszt. Następnie młodzież przygotowywana przez pracowników Domu Kultury w Końskich zaprezentowała krótką część artystyczną opowiadającą o wydarzenia z 2 i 3 maja 1791 roku. Jej bohaterami byli: Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki oraz król Stanisław August Poniatowski. Następnie przedstawiciele władzy wygłosili krótkie przemówienia. Głos w imieniu wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek zabrał jej doradca Marcin Piętak. Przemówił też burmistrz Krzysztof Obratański, który odniósł się do obecnej sytuacji politycznej. Głos zabierali także: wicestarosta Andrzej Lenart oraz mer partnerskiego dla Końskich miasta Mylewa Podolskiego na Ukrainie – Piotr Browko.

Pod koniec tej części aktorzy (wśród nich znalazła się młodzież ze szkół oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku) zaprosili przedstawicieli władzy oraz mieszkańców do wspólnego zatańczenia poloneza. Następnie wszyscy prowadzeni przez konny zastęp z Koneckiej Grupy Militarnej im. Majora Hubala oraz Miejską Orkiestrę Dętą przeszli w uroczystym pochodzie do Kolegiaty św. Mikołaja. Tam odbyła się dalsza część artystyczna oraz uroczysta msza święta.

Około godziny 14.00 w Parku Miejskim wystartowały tradycyjne 3 Majowe biegi, udział wzięło w nich ponad tysiąc osób, a w najliczniejszym biegu masowym uczestniczyło ponad 200 zawodników. To była już 27 edycja ulicznych biegów w Końskich. Pojawili się na nich sportowcy nie tylko z naszego powiatu, ale i np. ze Skarżyska Kamiennej oraz Opoczna. Chodziło jednak przede wszystkim o sportowe zademonstrowanie swojego patriotyzmu i przywiązania do Polski.

O 16.30 w Hali Sportowej UMiG przy ulicy Stoińskiego rozpoczęła się część koncertowa tego dnia. Najpierw na scenie prezentowali się młodzi wokaliście ze Studia Piosenki MGDK, po nich swoje show dała artystka kabaretowa Joanna Bartel znana choćby z serialu „Święta Wojna”. Na zakończenie zagrał olsztyński zespół Czerwony Tulipan. Głośno wybrzmiała więc w Końskich po raz kolejny w ostatnich dniach poezja śpiewana.

Zdjęcia:

XXVII Masowe Biegi Uliczne oraz występy Joanny Bartel i zespołu Czerwony Tulipan:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *