REKLAMA

43. Pielgrzymka z Końskich już na trasie! Wyruszyło około 120 osób [wideo, zdjęcia]

Pątnicy drugi rok z rzędu będą wędrować do Maryi inną trasą niż zwykle. To z uwagi na ograniczenia epidemiczne. Nie będą też spać w domach goszczących, a wyłącznie na polach namiotowych. Z Końskich w niedzielę o godzinie 16:00 na pątniczy szlak wyruszyło około 120 osób. 

REKLAMA

Nasi pielgrzymi gromadzili się przed Kolegiatą św. Mikołaja w Końskich już około godziny 14:00. Wszystkie parafie z okolicy utworzyły jedną grupę liczącą około 120 osób. To dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Przypomnijmy jednak, że przed pandemią pielgrzymki były o wiele liczniejsze. Wiernych  z Końskich pytaliśmy o ich intencje w drodze do Maryi.

„To będzie mój dziewiąty raz. Przede wszystkim kieruje mną miłość. Chcę modlić się za zdrowie, bliskich, rodzinę. To jednak w życiu pomaga. To oderwanie się od wszystkich kłopotów, problemów, można przemyśleć pewne sprawy. Wiadomo, że człowiek jest grzeszny. Idę z tą intencją by pozbyć się tych grzechów, tego zakłamania, wszystkiego złego co w człowieku siedzi. Trasa jest nowa, pod namiotami, ale Ci którzy z tego korzystali wcześniej to nie ma różnicy. To jest dla Boga, on czuwa i Matka Boska też” – mówi nam Zbigniew z parafii św. Mikołaja w Końskich.

REKLAMA

„Ja idę siódmy raz. Ja nie muszę iść, ja bardzo chcę. W zeszłym roku nie byłam, a w tym dostałam takiego natchnienia żeby po prostu wszystkie swoje intencje przyjaciół zanieść na Jasną Górą. Szczególnie w sercu niosę rodzinę, swoich przyjaciół. Za ich zdrowie, za ten przyszły rok i za moje dzieci. Z tego co słyszałam wszystko jest dopięte na ostatni guzik, obaw chyba nie mam. Zawsze jesteśmy z służbami, księżmi, więc myślę, że trzeba to oddać panu Bogu” – opowiada Basia z parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Końskich.

„Jedenasty raz jestem już w tym roku licząc po kolei. Wybieram się ponownie, bo wydaje mi się, że jak się raz pójdzie to się zarazi i inaczej nie może. Ja idę w intencji pewnej rodziny, która przeżywa duże trudności, mieli wielkie kłopoty. I myślę, że ten pielgrzymi szlak i to, że dojdę do Matki Bożej da skutki i że Matka wysłucha moje prośby. Przed rokiem była inna pielgrzymka, bałem się, że nie pójdę, ale to była moja dziesiąta i bardzo chciałem. Przestrzegaliśmy tych wszystkich przepisów. Były pola namiotowe, ale to cementowało, czuliśmy się jeszcze silniej rodziną niż zwykle” – zauważa Witold z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Końskich.

O 15:00 w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich odbyła się msza święta. Wszystkim pobłogosławił miejscowy proboszcz ksiądz dziekan Andrzej Zapart, a mszę wraz z nim sprawował ksiądz Tomasz Janicki z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Końskich. Następnie uczestnicy pielgrzymki wyruszyli w drogę do miejscowości Piekło, a dalej do Sielpi. Tutaj połączą się z grupami ze Skarżyska-Kamiennej i okolic, które na pątniczym szlaku są od wczoraj.

W kolejnym dniu pielgrzymi zawędrują do Słupi Koneckiej. We wtorek pątnicy pokonają trasę Słupia Konecka – Zabrody – Żeleźnica – Komorniki – Kluczewsko – Maluszyn. W środę swój pochód zakończą we wsi Kolonia Raczkowice. W czwartek będą nocować  w Kłobukowicach, a w piątek 13 sierpnia będzie miało miejsce wejście na Jasną Górę.

Podobnie jak przed rokiem tak i tym razem wierni będą wędrować inną drogą – przez szlaki leśne oraz mniejsze miejscowości, tak by uniknąć kontaktu z osobami z zewnątrz. Noclegi zaś mają odbywać się wyłącznie na polach namiotowych.

Zdjęcia:

REKLAMA

3 thoughts on “43. Pielgrzymka z Końskich już na trasie! Wyruszyło około 120 osób [wideo, zdjęcia]

  1. Wicher pisze:

    W obecnej dobie takie zbiorowe piesze pielgrzymki stają się bardziej elementem folkloru niż wyrazem religijności

  2. […] drugiej edycji Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich oraz „Muzykanty 2021” już za nami43. Pielgrzymka z Końskich już na trasie! Wyruszyło około 120 osóbBezpłatne wejściówki na Dni Końskich do odebrania od środyOd 2 sierpnia można zgłaszać […]

  3. […] 2 sierpnia można zgłaszać zadania do Budżetu Obywatelskiego 202243. Pielgrzymka z Końskich już na trasie! Wyruszyło około 120 osóbFinał drugiej edycji Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich oraz „Muzykanty 2021” już za […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *