REKLAMA

50% budżetu na inwestycje. Fałków w 2023 roku idzie na rekord! [wideo, zdjęcia]

Gmina Fałków na inwestycje w 2023 roku według przyjętego projektu budżetu zamierza wydać przeszło 18 milionów złotych, co stanowi niemal połowę jej budżetu! To rekord dla tego samorządu. Natomiast procentowy wynik środków przeznaczonych na inwestycje z pewnością jest jednym z największych w województwie świętokrzyskim. Większość inwestycji realizowanych będzie przy wydatnym wsparciu finansowym z dotacji rządowych, czy też z Unii Europejskiej. Przyglądamy się największym projektom, które w 2023 roku realizować będzie fałkowski samorząd.

REKLAMA

„Budżet bardzo inwestycyjny. Do tej pory w historii naszej gminy nie było takiego budżetu inwestycyjnego, bo w stosunku do strony wydatkowej same inwestycje stanowią dokładnie 48,6%. Gdyby nie wydatki związane z węglem ten wskaźnik byłby nawet większy” – mówi nam Henryk Konieczny, wójt gminy Fałków.

Inwestycyjną perełką tego samorządu w 2023 roku ma być budowa przedszkola w Fałkowie –„Na to mamy w budżecie gminy zabezpieczone 6 mln złotych. Chcemy wystartować z budową wczesną wiosną, ogłosić przetarg w lutym i od wczesnej wiosny zacząć budowę […] Tu pozyskaliśmy 85% z tej kwoty 6 mln złotych z budżetu państwa, z Polskiego Ładu” – opowiada Konieczny.

REKLAMA

W najbliższych miesiącach dalej postępować będzie rewitalizacja Skórnic. I tutaj gmina pozyskała duże środki z Polskiego Ładu, z programu przewidzianego dla miejscowości popgrowskich. Przebudowa tej miejscowości kosztować będzie ponad 3 mln złotych, a dofinansowanie to aż 98% (!) –„Wniosek związany jest z budową chodników,  budową dróg, dobudową oświetlenie ulicznego LED, fotowoltaiką, budową siłowni, budową placu zabaw. To obszerny projekt, przetarg jest rozpisany i myślę, że wykonawca zaraz zacznie go realizować i mam nadzieję, że w tym roku będzie wykonany” – mówi nam wójt Fałkowa.

Kolejny wielki wniosek o dofinansowanie gmina złożyła na modernizację ulic, a także parkingów. Obejmuje on 19 odcinków dróg, a także wspomniane parkingi przy cmentarzach w Fałkowie i Czermnie. Realizacja tego zadania jest już w połowie, pozostałe drogi mają być zbudowane do końca sierpnia. Drogowy projekt wart jest około 4 mln złotych i też związany jest z olbrzymim dofinansowaniem.

W tym roku w gminie ruszyć mają też kolejne zadania kanalizacyjne – póki co powstaną projekty –„Sporządzenie dokumentacji kanalizacyjnej dla miejscowości Smyków, Gustawów, Studzieniec, Olszamowice Porąbka, Sułków. Tutaj na to zadanie mamy środki w budżecie gminy, środki własne, chociaż one w rzeczywistości są z tak zwanego RFILu, które przeznaczone były na wodociągowanie i kanalizację. Wodociągowanie wykorzystaliśmy, a została kwota około 500 tysięcy złotych i to chcemy przeznaczyć na sprawy związane z wykonaniem dokumentacji techniczno-budowlanej na kanalizację dla tych miejscowości, które wymieniłem”  – dodaje wójt.

A skoro kanalizacja to i oświetlenie uliczne. Gmina zamierza w nadchodzących miesiącach uzupełnić je w tych miejscowościach, w których były braki -„Mamy środki w wysokości 900 tysięcy złotych, tak zwane środki własne. W kilku miejscowościach zamierzamy dobudować lampy fotowoltaiczne lub ledowe” – tłumaczy Konieczny.

To oczywiście nie wszystkie wydatki inwestycyjne gminy Fałków zaplanowane na 2023 rok. Jednostka będzie choćby dokładać się do remontów dróg powiatowych, ale i realizować mnóstwo mniejszych inwestycji. Z przebiegu wykonywania tych dużych, ale i małych prac relacje znajdziecie w tkn24.pl, podobnie jak i informować będziemy o ich efekcie finalnym.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *