REKLAMA

711 drzew w parku do wycięcia? Dementuje UMiG Końskie [wideo]

Na jednym z forów dyskusyjnych pojawiła się informacja, że w ramach rewitalizacji Parku Miejskiego w Końskich dojdzie do wycięcia 711 drzew. Te rewelacje stanowczo dementuje Urząd Miasta i Gminy Końskie. W pierwszym etapie prac zniknąć ma bowiem około 50 drzew, a na przestrzeni kolejnych 15 lat maksymalnie około 7% obecnego drzewostanu. 

REKLAMA

Na forum Que Pasa Końskie pojawił się wątek, w którym autorzy podpierając się dokumentacją z Urzędu Miasta i Gminy w Końskich przekonują, że w Parku Miejskim ma zostać wyciętych 711 drzew, co stanowi blisko 27% całego drzewostanu, który liczy sobie na chwilę obecną 2652 drzewa.

Co na te rewelacje burmistrz miasta i gminy Końskie? –„Jak dojdziemy do dwóch tysięcy to przekroczymy granicę absurdu. Proszę Państwa ocena stanu zdrowia poszczególnych drzew i parku jako całości to jest wyraz pewnej wiedzy fachowej osób, które to opracowywały. Odrębną rzeczą jest co inwestor, czyli gmina zamierza z tym zrobić. My poddajemy park rewitalizacji, a nie wycince” – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

REKLAMA

Krążący po sieci dokument jest opracowaniem dendrologicznym, w którym twórcy wskazują na drzewa chore lub nie wnoszące nic do parkowego krajobrazu, a także na te które zagrażają bezpieczeństwu. Gmina będąca inwestorem nie jest zobowiązana do zastosowania się do tych wskazówek i jak już wiemy na pewno tego nie zrobi –„W zakresie drzewostanu niestety rzeczywiście będą wycinki. Dotyczą one wyłącznie sytuacji, w których jest kolizja między istniejącym drzewostanem, a bezpieczeństwem życia i zdrowia ludzkiego, czyli tam gdzie stan zdrowia drzewa jest na tyle poważny, że zagraża bezpieczeństwu ludzi korzystających z parku. Nie jest to las, nie jest to rezerwat. Jest to miejsce spacerów. W tym ludzi starszych i ja sobie nie wyobrażam by dopuścić do sytuacji by ludzie rzekomo przywiązani do przyrody poza przyrodą postawili człowieka. On jest częścią tej przyrody. Nie wyobrażam sobie też by starsi Państwo korzystający z parku mieli omijać miejsca niebezpieczne, albo będą mieli uciekać przed drzewem” – mówi Obratański.

Ile więc drzew zniknie z parku z uwagi na ich zły stan lub lokalizację zagrażającą bezpieczeństwu? –„Z tego punktu widzenia patrząc bezwzględnie do usunięcia jest zaznaczonych w analizie dendrologicznej 28 drzew. Dodatkowo niektóre drzewa ze względu na stan zdrowia i bliskość alejek, a więc kolizję z zasadami bezpieczeństwa będzie musiało być usuniętych. Łącznie z tymi pierwszymi drzewami nie powinno być w zakresie inwestycji usuniętych więcej niż 50 drzew i to jest górna granica” – tłumaczy nam burmistrz Obratański.

A zatem z 2652 drzew powinno po rewitalizacji pozostać około 2600. Przy okazji tej dyskusji w internecie burmistrz Końskich rozwiewa też inne mity, które pojawiły się w związku z planowaną przebudową Parku –„Nie będzie przekształcenia ciągu pieszego na osi północ-południe do ulicy Mieszka I-go w kierunku ulicy Lipowej w odpowiednik dziedzińca między pawilonami. Tam pozostanie w większości zachowany drzewostan. Z wyjątkiem kilku drzew, które są na liście absolutnie zagrażających” – dodaje włodarz.

Jak udało nam się ustalić oprócz wielokrotnie wspominanych 50 drzew, które zostaną wycięte w trakcie rewitalizacji w najbliższym czasie nie powinniśmy się spodziewać kolejnych uszczupleń drzewostanu w Parku Miejskim. W ciągu kolejnych 15 lat możliwe jest usunięcie kolejnych około 7% drzew, ale wyłącznie po stwierdzeniu zagrażania przez nie bezpieczeństwu lub w przypadku ich złego stanu.

REKLAMA

6 thoughts on “711 drzew w parku do wycięcia? Dementuje UMiG Końskie [wideo]

 1. ewa pisze:

  skąd się biorą hejterzy i pieniacze? którzy poświęcają swój czas na sianie nienawiści

 2. M pisze:

  obejrzawszy konecki rynek w obecnym stanie widzę, że szykuje się miejski gołębnik

 3. obserwator pisze:

  Ile drzew poleci pod gloriettą? Kolejny bezużyteczny platz defiladowy? Taki „piękny” platz pod urzędem, a jak przychodzi do obchodów, to pod Leliwą jednak przyjemniej…. KTO SIĘ NA TE DRZEWA UWZIĄŁ???

 4. Marek pisze:

  To nie sianie nie nienawiści to chęć zmiany władzy przez wiele osób

 5. karmazyn pisze:

  Uschnięty dąb przy „Aptece pod zegarem” był kiedyś pięknym drzewem ale to wybrańcy społeczeństwa Końskich zdecydowali o budowie parkingu w jego otoczeniu. Ludzie wiedzą, że jak się chce coś (lub kogoś) usunąć trzeba mu podciąć korzenie. Pięknieje nam miasto jak nasza władza. Konecki rynek już zachwyca pięknem kamienic okalających.

 6. W Miejsce Wycietego Drzewa Trzeba Sadzic Zdrowe Drzewo Nie Malutkie Drzewko Ale wieksze Zdrowe Gatunki Ktore Mozna Sadzic Oczywiscie Stosujac Metode Odleglosci I Proporcji Kopie Sie Wielkie Doly I Te Ktore Mozna Przesadzic Nie Scinac Przesadzac Sa Do Tego Specjalistyczne Maszyny i Fachowe Porady Nie Wszystkie Drzewa Mozna Przeniesc Ale Czesc Pod Fachowym Okiem Mozna Uratowac Od Zaglady Czyli Wycinki Sadzac Gatunki Wiekszych Drzew Ktore Sie Przyjma Jest Szansa Ze Przetrwaja Mozna uzupelniac Drzewostan W Tych Miejscach Wedlug Projektu Rewitalizacji Dodac Ozdobne Drzewa i Krzewy Z Zachowaniem Nowoczesnosci I Piekna Parku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *