REKLAMA

76. lat temu Sowieci przejęli Końskie

Dziś obchodzimy 76. rocznicę „Wyzwolenia” Końskich. Dla jednych to data zakończenia II Wojny Światowej na Konecczyźnie, dla innych wiąże się ona tylko ze zmianą okupanta, bo regionem zamiast faszystów zaczęli rządzić Sowieci. 

REKLAMA

16. stycznia 1945 roku do Końskich wkroczyły radzieckie czołgi. To był czas w którym „wyzwalana” była Warszawa i inne polskie miasta. Generałowie radzieccy otrzymali rozkaz zatrzymywania niemieckich żołnierzy będących w odwrocie w każdym możliwym miejscu.

REKLAMA

Jak wyglądało odbicie Końskich z rąk faszystów? Pisze o tym Radosław Nowek ze strony konskie.org.pl:

W dniu 16.01.1945 r miasto zostało wyzwolone przez 3 czołgi pod dowództwem Michaiła Iwanowicza Esaułowa. Niemcy zostali zaskoczeni i w błyskawicznym tempie wycofali się w okolice Żarnowa i Paradyża. Tylko 3 czołgi dotarły przez lasy do miasta, reszta zwiadu pancernego została po drodze, ulegając awarii lub zniszczeniu.

Grupa kilkunastu żołnierzy niemieckich ukryła się w domu prywatnym przy ul. Jatkowej. Cywile wskazali Rosjanom ten dom. Po pierwszym strzale Niemcy wyszli z podniesionymi rękami. Okazało się, że od wybuchu pocisku zginął mieszkaniec domu. Jeńcy zostali odprowadzeni do centrum i tam rozstrzelani. Prawdopodobnie gwardziści nie mieli możliwości pilnowania lub odprowadzenia jeńców, gdyż mieli za mało ludzi (jest to relacja pana Bogusława, który tak zapamiętał te dzień).

REKLAMA

3 thoughts on “76. lat temu Sowieci przejęli Końskie

  1. a po 76latach historia zatoczyła koło i w Polsce rządzi komuch .piewca stalina,ruski żyd, „czirliderka putina” a w końskich potomkowie i spadkobiercy bolszewików i komuchów PiSokomuchy!

  2. Może przy tej okazji należałby wspomnieć o tysiącach mieszkańców Końskich zamordowanych przez Niemców w zdecydowanej większości obywateli polskich narodowości żydowskiej. Podważanie faktu wyzwolenia i porównywanie okupacji Niemieckiej do Sowieckiej w Końskich świadczy o braku wiedzy historycznej.

  3. #CVB
    w Końskich może akurat nie…. Gdzie indziej już tak dzięki tym „Sovietom” różowo nie było… I wcześniej i……… później

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *