REKLAMA

78. rocznica akcji Hedy „Szarego”. Uroczystość w Końskich [wideo, zdjęcia]

W niedzielę przed południem przy specjalnej tablicy wmurowanej w elewację kościoła św. Anny w Końskich zebrały się liczne delegacje by uczcić 78. rocznicę rozbicia więzienia w Końskich – akcję, którą kierował generał Antoni Heda „Szary”. 

REKLAMA

W nocy z 5 na 6 czerwca 1944 roku oddział dowodzony przez Antoniego Hedę „Szarego” rozbił więzienie w Końskich. Partyzanci opanowali miasto i uwolnili z cel około 70 aresztowanych, w tym trzech żołnierzy ze swojego oddziału. Dziś obchodzimy 78. rocznicę tego wydarzenia. W kościele pw. Św. Anny miała miejsce uroczysta msza święta, złożono też znicze i wieńce pod Pomnikiem Partyzantów oraz przy wspomnianej tablicy.

Na miejscu pojawili się przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z prezesem Andrzejem Kosmą na czele, włodarze Końskich – burmistrz Krzysztof Obratański i jego zastępcy Krzysztof Jasiński oraz Marcin Zieliński. Władzę powiatową reprezentowali członek zarządu powiatu Dariusz Banasik, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łukasz Kubka i naczelnik Krzysztof Stachera.

REKLAMA

Obecne były także liczne delegacje i poczty sztandarowe służb, jednostek i organizacji.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *