REKLAMA

78. rocznica Powstania Warszawskiego w Kozowie [wideo i zdjęcia]

Kozów w gminie Smyków syrenami uczcił pamięć o walczących podczas Powstania Warszawskiego. Ochotnicza Młodzieżowa Straż Pożarna o godzinie 17:00 przed remizą odpaliła biało-czerwone race dymne w godzinę W. Do wieczora trwały obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego za sprawą OSP, stowarzyszenia ImperActive i gospodyń wiejskich.

REKLAMA

W poniedziałek uroczystościami z okazji Godziny W, czyli momentu upamiętnienia wybuchu Powstania Warszawskiego, uczciły pamięć o powstańcach wszystkie większe jednostki administracyjne w kraju. W te działania włączył się także Kozów. Kamil Leśniak ze stowarzyszenia ImperActiv, które do spółki z OSP w Kozowie i miejscowym Kołem Gospodyń Wiejskich, zorganizowały program obchodów wyjaśnia dlaczego: – „Imper Activ zaczęło swoją przygodę z organizacją imprez sportowych i kulturalnych od upamiętnienia właśnie 75 rocznicy powstania warszawskiego. Było to na Orliku. Główną atrakcją był turniej z broni pneumatycznej tzw. ASG, bardzo dużo mieliśmy uczestników – głównie dla dzieci i młodzieży był organizowany, także konkursy strzeleckie i rzutu granatem, i stwierdziliśmy, że to dalej kontynuujemy. I teraz we współpracy ze stowarzyszeniami, kołem gospodyń wiejskich,  z OSP Kozów, tworzymy następne wydarzenie, które mamy dzisiaj. Właśnie za chwilę nastąpi rozpoczęcie od godziny W”.

REKLAMA

Dla wszystkich zebranych przygotowano poczęstunek, grill, bufet kawowy, popcorn i watę cukrową dla dzieci. Każdy mógł spróbować kiełbaski z grilla, a w międzyczasie przy pieśniach patriotycznych, odbywał się turniej strzelecki z broni pneumatycznej, z paintballa oraz turniej łucznictwa sportowego. Strzelano pod okiem profesjonalnego instruktora z profesjonalnym sprzętem. Każdy mógł spróbować swoich sił. Dodatkowo uczestnicy tego wydarzenia mogli zapoznać się ze sprzętem, który jest na wyposażeniu OSP Kozów. Najwięcej zainteresowanych było wśród najmłodszych, którzy chcieli zobaczyć od kuchni jak wygląda praca strażaków. Wieczorem wszyscy zasiedli do oglądania filmu ,,Miasto 44″ Jana Komasy.

Co do samej symboliki obchodów Kamil Leśniak dodaje – „Przede wszystkim o godzinie W zatrzymamy się. Zatrzymamy się by upamiętnić Powstanie Warszawskie,  heroiczną walkę powstańców warszawskich. Będzie to pokaz bardzo specyficzny, bo z zastosowaniem pirotechniki”

Motywem przewodnim całych obchodów była walka, broń i obrona. W wydarzeniu wzięły udział osoby w każdym wieku – mali i duzi, starzy i młodzi, mężczyźni, kobiety i dzieci. Społeczność głównie Kozowa i okolic, ale też z Radoszyc.

Zdjęcia:

 

REKLAMA

One thought on “78. rocznica Powstania Warszawskiego w Kozowie [wideo i zdjęcia]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *