REKLAMA

80. rocznica pacyfikacji wsi Królewiec i Adamów bez uroczystych obchodów [zdjęcia]

W Królewcu i Adamowie w Gminie Smyków 7 kwietnia 1940 roku miała miejsce jedna z pierwszych w Europie masakra ludności cywilnej, jakich hitlerowcy dopuścili się w czasie II wojny światowej. W tym roku obchodzimy już 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń. Jednak ze względu na epidemię koronawirusa utrudnione jest zorganizowanie uroczystości na cześć poległych.

REKLAMA

Fot. Archiwum

Jednego dnia Niemcy zamordowali w tych miejscowościach 104 mężczyzn w wieku od 16 do 82 lat. Wszystkich rozstrzelano na wschód od drogi Mniów – Sielpia na polu „pod Królową gruszką” i w lesie smykowskim. Niemal wszystkie zabudowania w tych wsiach zostały spalone. Następnego dnia, 8 kwietnia, Niemcy przeprowadzili ogromną obławę we wszystkich wsiach na tamtym obszarze. Krwawe wydarzenia w Królewcu i Adamowie były fragmentem większej akcji, która w różnych formach i w różnym zakresie objęła 31 wsi dawnego województwa kieleckiego.

Ze względu na panującą epidemię nie celebrowano 80. rocznicy pacyfikacji, jednak tradycyjna msza w intencji za poległych w pierwszą niedzielę po Świętach Wielkanocnych prawdopodobnie się odbędzie. Udział w niej będzie mogło jedynie wziąć maksymalnie pięciu wiernych.

REKLAMA

Zdjęcia archiwalne  z obchodów rocznicy w minionym roku:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *