REKLAMA

9 maja znów zawyją syreny. Spokojnie, to ćwiczenia [aktualizacja]

W poniedziałek 9 maja na terenie województwa świętokrzyskiego nadane zostaną sygnały alarmowe (syrena) dotyczące zagrożenia z powietrza. O tych działaniach informuje Świętokrzyski Urząd Wojewódzki. Już po opublikowaniu artykułu dotarła do nas informacja o odwołaniu użycia sygnałów alarmowych. 

REKLAMA

Zdjęcie poglądowe.

W ramach ćwiczenia w poniedziałek 9 maja 2022 r. zostanie przeprowadzony na terenie województwa świętokrzyskiego trening systemu ostrzegania i alarmowania ludności cywilnej o zagrożeniu uderzeniami z powietrza, przy wykorzystaniu akustycznego systemu. O godzinie  8:00  realizowany będzie epizod dotyczący statku powietrznego o statusie RENEGADE, stwarzającego potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia statek powietrzny RENEGADE będzie przemieszczać się w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej. Na trasie przelotu będą uruchamiane syreny alarmowe ostrzegające ludność przed atakiem z powietrza. Nadane zostaną sygnały alarmowe (syrena) dotyczące zagrożenia z powietrza.

REKLAMA

W ramach treningu wyemitowane zostaną dwa sygnały:

1) Ogłoszenie alarmu: sygnał akustyczny – modulowany dźwięk syreny w okresie 3 minut;

po ustaniu zagrożenia:

2) Odwołanie alarmu: sygnał akustyczny – ciągły dźwięk syreny w okresie 3 minut.

Sygnały alarmowe przekazywane w dniu 9 maja będą ćwiczebne. Celem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa narodowego państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu Obrony Powietrznej, jak również ratownictwa lotniczego i morskiego.

Już po opublikowaniu artykułu z Urzędu Wojewódzkiego  dotarła do nas informacja o odwołaniu użycia sygnałów alarmowych:

Szanowni Państwo,

w nawiązaniu do komunikatu dotyczącego ćwiczeń RENEGADE informuję, iż zgodnie z decyzją przekazaną przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w tym roku wyjątkowo postanowiono zrezygnować z włączania syren alarmowych w województwach znajdujących się na trasie przelotu uprowadzonego samolotu. Powyższe związane jest z sytuacją w Ukrainie oraz obecnością w RP uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

2 thoughts on “9 maja znów zawyją syreny. Spokojnie, to ćwiczenia [aktualizacja]

  1. tych PiSokomuchów to już całkiem pier….. ! syreny 9 maja? to te czerwone kundle „świętują” z moskiewskim zbrodniarzem? kiedyś ich przodkowie z czerwonoarmistami terasz potomkowie z putinowcami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *