REKLAMA

Adam Jarubas o nowym prawie klimatycznym

W Parlamencie Europejskim w najbliższym tygodniu decydować będą się kwestie dotyczące prawa klimatycznego w perspektywie nawet do 2050 roku. Więcej o tym mówi Adam Jarubas w swoim wystąpieniu. 

REKLAMA

Adam Jarubas o najnowszych działaniach Unii Europejskiej w zakresie prawa klimatycznego:
Przyjmujemy dzisiaj ramy najbardziej ambitnego na świecie projektu walki ze zmianami klimatycznymi. Podnosimy dzisiaj oficjalnie cel redukcyjny do 2030r i przyjmujemy zobowiązanie do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050r.

To nie będzie prosta droga. Żeby osiągnąć cel, musimy w przeciągu najbliższych 25 lat całkowicie przemodelować gospodarkę, aby stała się ona bezemisyjna. To bardzo duże wyzwanie, szczególnie dla państw takich jak Polska, których gospodarka w dużej mierze jest oparta na paliwach kopalnych, na węglu. Dlatego konieczne będzie odpowiednie wsparcie, tak aby transformacja była sprawiedliwa i aby nikt nie został pozostawiony samemu sobie. Musimy tych wszystkich zmian dokonać w sposób pozwalający naszej gospodarce, naszym przedsiębiorstwom zachować konkurencyjność i się wzmocnić. Wyeksportowanie poza UE produkcji a tym samym emisji oznaczałoby bowiem wielką przegraną całego projektu.

REKLAMA

Prawo klimatyczne to jednak tylko pierwszy, w dużej mierze symboliczny krok. Najwięcej będzie zależeć od sektorowych rozwiązań które dopiero będziemy przyjmować. Od tego w jaki sposób będziemy ograniczać emisje w przemyśle, transporcie, jak będziemy zmieniać system handlu emisjami, wreszcie, w jaki sposób będziemy wprowadzać CBAM. Dlatego czekamy na przedstawienie przez Komisję konkretnych projektów legislacyjnych i mamy nadzieję, że zgodnie z zapowiedzią zobaczymy je już w przyszłym miesiącu.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *