REKLAMA

Akcja informacyjna policji w centrum Końskich [wideo, zdjęcia]

W czwartkowy poranek w Końskich miała miejsce akcja informacyjna Komendy Powiatowej Policji w Końskich dotycząca zmian ruchu drogowego w centrum. Działania zostały zorganizowane we współpracy z magistratem oraz Strażą Miejską.

REKLAMA

Mundurowi podczas czwartkowych działań przy ulicy Piłsudskiego w Końskich kontrolowali prędkość przejeżdżających aut i motocykli, a także informowali pieszych i kierowców o obowiązujących w strefie zamieszkania zasadach ruchu drogowego. W akcji udział brali Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański oraz Naczelnik Wydziału Dróg Gminnych Karol Urban i asp. szt. Andrzej Młodawski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Końskich.

REKLAMA

Asp. szt. Andrzej Młodawski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Końskich, burmistrz Miasta i Gminy Końskie, Krzysztof Obratański, naczelnik Wydziału Dróg Gminnych, Karol Urban.

-,,Od początku lipca przywrócona do ruchu ulica Piłsudskiego zmieniła organizację. Jest drogą w strefie ruchu uspokojonego, mamy znak ,,Strefa zamieszkania”. To oznacza, że kierowcy muszą poruszać się tu z prędkością maksymalną 20 km/h, i że droga jest dostępna dla wszystkich uczestników na jednakowych prawach, czyli podobne prawa mają piesi i rowerzyści, jak kierowcy […] Gmina, Wydział Dróg Gminnych i Straż Miejska w tej sprawie współpracują z Policją, bo zależy nam, by najpierw edukować, pouczać, a dopiero potem, jeżeli będzie taka potrzeba, wymuszać przestrzeganie przepisów [..] Oprócz oznakowania standardowego pionowego, pojawiły się oznakowania poziome na jezdni i jadący ulicą Piłsudskiego w kierunku zachodnim, przed ulicą Iwo Odrowąża, a zwłaszcza przed ulicą Łazienna i przed ulicą Targową, maja znaki wskazujące na konieczność ustąpienia pierwszeństwa włączającym się do ruchu drogowego z tych dróg bocznych. Więc to jest sygnał jednoznaczny, jak należy się zachować” – mówi Krzysztof Obratański, Burmistrz miasta i gminy Końskie.

Piesi, zapytani o opinię na temat zmian deklarują, że są zadowoleni. Mogą poruszać się w sposób swobodny i spokojniejszy, nie ma piszczących świateł i pędzących aut, przed którymi należało uciekać. Dzieci do 7 roku życia mogą poruszać się tutaj swobodnie i nie muszą być pod ścisłą kontrolą opiekuna. Zmalał ruch w centrum, upłynnił się, wyeliminowano ruch tirów, a w miejsce poprzednich czterech przejść dla pieszych z sygnalizacją świetlną, przybyło miejsc parkingowych. Jezdnia jest węższa, a chodniki szersze. Zdarzają się jednak zdezorientowani kierujący.

Dlatego w obrębie strefy zamieszkania umieszczono dodatkowe znaki informacyjne pionowe ,,Zmiana organizacji ruchu”  i poziome linie warunkowego zatrzymania. Stąd też i akcja informacyjna Policji oraz Straży Miejskiej. Na co skierowano uwagę mówił asp. szt. Andrzej Młodawski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Końskich: – ,,W dniu dzisiejszym prowadzimy działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Są to działania ukierunkowane na ujawnianie wykroczeń w relacji kierowca-pieszy, tak samo wykroczeń pieszych. W dniu dzisiejszym jesteśmy tu na ulicy Piłsudskiego w strefie zamieszkania, gdzie głównie policjanci zwracają uwagę na te wykroczenia popełniane głównie przez kierowców wobec pieszych […] Większość kierowców stosuje się do tego, więc przy tak niedużej prędkości, na szczęście nie dochodzi do zdarzeń drogowych. Jest spory problem przez niektórych kierujących, którzy może dawno zrobili prawo jazdy, nie wiedzą co oznaczają znaki ,,Strefy zamieszkania”.

Na ten moment zaobserwowaliśmy, że przy znaku poziomym ,,Warunkowe zatrzymanie” część kierujących zatrzymuje się bezwarunkowo. Apel do kierowców kieruje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Końskich, sierż. szt. Marta Przygodzka:

– ,,Przypominamy, że w strefie zamieszkania pojazdy mogą poruszać się maksymalnie z prędkością 20 km/h. Apelujemy o rozwagę i stosowanie się do obowiązujących znaków”

Póki co mandaty za naruszanie przepisów ruchu drogowego nie będą przyznawane w tym miejscu, jednak za jakiś czas ulegnie to zmianie.

Zdjęcia (Grażyna Tysiąc):

REKLAMA

13 thoughts on “Akcja informacyjna policji w centrum Końskich [wideo, zdjęcia]

 1. Kaczor pisze:

  Mogliby już karać, bo pis już nie ma kasy w budżecie bo wszystko wydał na zasiłki dla bezrobotnych i 500+

 2. Itd pisze:

  …od 7 roku życia a nie do

 3. bikom pisze:

  Postawcie parkomaty to ja już nie mam tam po co wjeżdżać. Poszukam sklepów w innych częściach miasta.

 4. Waldek pisze:

  @kaczor – nie potrzeba tu adwokatów niemieckich na tym forum ,Niemcy ich mają aż nadto .
  Wpisujesz sie tym idiotycznym komentarzem w retoryke antypolskiego tvn-u ,onetu ,wp ,
  newsweeka itp.
  Słychac wycie -ZNAKOMICIE dla POLSKI.

  • Andrzej Dudu pisze:

   Wszystkie stację złe, tylko partyjna stacja Kurskiego i Kaczora TVP mówi prawdę. Zlasowany mózg po TVP Info.

 5. Jarek pisze:

  Brak węgla, najwieksza inflacja w Europie, bezrobocie, korupcja. Rzeczywiście słychać wycie co się dzieje w Polsce. Jak zły komentarz to już musi być z Niemiec. Prawda w oczy kole, w Tvp info tego nie powiedzą, partyjna telewizja dla plebsu.

 6. Anna pisze:

  Na pewno zadowolony jeden na tym filmie, to Pan Burmistrz. Z czego tu się cieszyć mieszczkańcom? Gdzie mają odpoczywać? Na tych ławeczkach w pełni słońca? Może obiektywnie nasze TKN popyta i da nam reprtaż, jak Ci zachwycwni zmianą koneckiego rynku mieszkańcy publicznie się wypowiadają ;)? Bo w filmie wyżej nie dopatrzyłam się, oprócz lektora nic.

  • Konecczanka pisze:

   Pytać też trzeba odpowiednie osoby bo jak to będą np. pracownicy Urzędu Miasta to odpowiedzi będą taaak obiektywne jak nigdy:)

 7. aaa pisze:

  z pisiorami nie wygrasz to społeczność niereformowalna wyznawcy kaczora to ich GURU a dług polski większy niż za Gierka

 8. Mario pisze:

  do pana Kaczora… Panie Kaczor, pan nie wie co mówi zupełnie. o karaniu. Lata 2000 czne to był dopiero czas łapanek i karania bo brakowało w budżecie. i te biedne babcie z pietruszką. To było jak cuepłe bułeczki. W Krakowie np. tak już zostało do dziś na przykładzie robienia kokosów na parkomatach, co nawet reszty nie wydają. Trochę obycia panie Kaczor. Proponuje trochę po kraju pojeździć, zobaczyć to i owo, wniknąć w szczeregi ludzi którzy pamiętają, sięgnąć do przeszłości i dopiero wtedy pisać swoje wizje oraz wspomnienia…

 9. Mario pisze:

  Panie Burmistrzu. Ludziom czy też kierowcom należy pomóc a nie ich pouczać a tym bardziej karać za manewr. Niejeden kierowca na większe doświadczenie i wiedzę niż Ci młodzi, ambitni i pewnie nadgorliwi funkcjonariusze…
  Moja prosta propozycja na skuteczne zamknięcie tematu wyjazdu z ulicy Targowej dla skrętu w lewo przy braku widoczności ustępujących pierwszeństwa z ulicy Piłsudskiego. Należy wykonać prosty zabieg by manewr po usunięciu świateł był widoczny dla jadących Piłsudskiego, którzy muszą ustępować pierwszeństwa i tak nic nie widząc by móc bezpiecznie ruszyć. Mianowicie: pas z którego wyjeżdżamy z Targowej dla skrętu w lewo w Piłsudskiego wykreślamy liniami wyłączenia powiedzmy na odcinku dłg 50m. Zostawiamy tym samym prawy pas wyjazdu dla obu nanewrów który jest widoczny z ulicy Piłsudskiego obecnie w tym miejscu podporządkowanej. To pozwoli ruszać ustęoującym pojazdom przy zachowaniu widoczności a co za tym bezkolizyjności. Z tego co widać obecnie i przy ograniczeniu prędkości ulica Targowa nie jest już ruchliwa a więc zawężenie wyjazdu do jednego pasa z niej nie będzie stanowić problemu. I proszę nie mówić że się nie da. Nie ma co tu naprawde nikogo pouczać czy chodzić i mierzyć mu prędkości. To prosty zabieg i zapewniam skuteczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *