REKLAMA

Arslibris wydaje książkę z wierszami dla dzieci. Jest też audiobook! [wideo, zdjęcia]

„Żyrafa ma długą szyję, a słoń trąbą wodę pije… Ilustrowane wiersze dla dzieci” to tytuł nowej książki wydawnictwa Arslibris działającego przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie. Twórczynią wierszy jest Iza Gut mieszkająca w Młynku Nieświńskim pod Końskimi, ilustracje przygotowała zaś młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kazanowie. Książka wzbogacana jest o audiobook, do którego swoich głosów użyczyli między innymi burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, dyrektor Domu Kultury Piotr Salata i dyrektor Biblioteki Dariusz Kowalczyk. 

REKLAMA

„Książkę adresujemy przede wszystkim do najmłodszych naszych czytelników. Wierszyki, które oceniliśmy jako bardzo miłe, ciekawe, dobrze brzmiące i świetnie ilustrujące wyobraźnię dziecka postanowiliśmy wydać z myślą o grupie najmłodszej […] Być może będą to książki rozdawane w nagrodę. Na pewno będą rozprowadzane po bibliotekach naszych wiejskich filiach i bibliotekach powiatu koneckiego”  – mówi nam Dariusz Kowalczyk, dyrektor Biblioteki Publicznej w Końskich.

Wiersze użyte do stworzenia publikacji napisała Izabela Gut, mieszkanka Młynka Nieświńskiego w gminie Końskie. W pewnym momencie postanowiła, że przestanie pisać do szuflady i zwróciła się do władz wydawnictwa Arslibris –„Pisać zaczęłam z przypadku. Siedząc z wnuczką zaczęłam składać pierwsze rymy, a że się wszystkim podobało to zaczęłam tworzyć dalej. Pewnego dnia jak wszyscy zaczęli czytać, podobało się to wpadłam na pomysł by się tutaj z panem skontaktować. Przyniosłam je, a pan dyrektor jak przeczytał powiedział, że są bardzo ładne i może coś z tego powstanie […] Wiedziałam, że poszło w dobre ręce, idzie w dobrym kierunku, ale nigdy się nie spodziewałam, że naprawdę będzie z tego książeczka. Myślałam, że to będzie tylko takie do szuflady, moje… „ – opowiada  autorka.

REKLAMA

Iza Gut – autorka wierszy

I tak powstał pięknie ilustrowany tomik wierszy dla dzieci. Na dodatek bardzo innowacyjny, ponieważ przy każdym z dzieł znajdziemy kod QR, który przeniesie nas na YouTube’a, gdzie możemy odsłuchać jak dany wiersz jest odczytywany –„Przy każdym wierszu jest kod QR. Ten kod QR przenosi nas do szkolnego kanału YouTube, gdzie wiersze są odczytywane przez uczniów naszej szkoły, ale i osobistości miasta i gminy Końskie” – mówi Paweł Milcarek, dyrektor ZPO w Kazanowie.

Za nagranie i montaż ścieżki dźwiękowej do książki odpowiadał Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich oraz dyrektor ZPO w Kazanowie Paweł Milcarek. W rolę lektorów wcielili się między innymi włodarze gminy Końskie, ale i dzieci z podstawówki w Kazanowie. Uczniowie z ZPO Kazanów zapewnili także bogate ilustracje książce –„Chcieliśmy te wiersze na zajęciach dodatkowych przeanalizować, poznać ich budowę, treść i formę w jakich powstały. A dodatkowo zilustrować te wiersze. Cały rok szkolny trwały prace nad poszczególnymi wierszami. Dzieci je analizowały oraz przygotowywały ilustracje by do każdego wiersza powstały przynajmniej dwie ilustracje, czyli tak zwany literał przy samym tytule oraz ilustracja główna na stronie przeciwnej do wiersza” – tłumaczy nam dyrektor Milcarek.

Dodajmy, że by móc odsłuchać nagrania trzeba mieć książkę. Do audiobooków nie dostaniemy się bezpośrednio przez kanał na YouTube szkoły, a jedynie za pośrednictwem kodów QR wydrukowanych przy wierszu. Listę czytających wiersze, a także przygotowujących ilustracje publikujemy poniżej.

Książkę „Żyrafa ma długą szyję, a słoń trąbą wodę pije… Ilustrowane wiersze dla dzieci” będzie można nabyć też poprzez stronę internetową wydawnictwa Arslibris, a także na miejscu w Bibliotece Publicznej w Końskich, która przez najbliższe miesiące będzie mieścić się. w budynku Szkoły Podstawowej nr 1, z wejściem od strony dziedzińca.

Autorzy ilustracji: Izabela Śliwak, Michał Sobczyk, Elżbieta Ilska, Natalia Tatar, Amelia Zamachowska, Angelika Chmielewska, Wiktoria Umańska, Daria Basiak, Amelia Łyczek, Zofia Kozielska, Karolina Ocetek, Katarzyna Stoińska

Lektorzy: Krzysztof Obratański, Krzysztof Jasiński, Marcin Zieliński, Krystyna Milczarek, Dariusz Kowalczyk, Piotr Salata, Ewa Gulak, Anna Piwowarczyk, Elżbieta Ilska, Anita Bąk, Paweł Milcarek, Angelika Chmielewska, Joanna Duda, Zofia Kozielska, Amelia Łyczek, Alicja Ryś, Kamila Sędkowska, Michał Sobczyk, Krzysztof Tomczyk, Wiktoria Umańska, Amelia Zamachowska, Daria Basiak, Maja Dziuba, Damian Kijewski, Kinga Michalska, Juliusz Owczarek, Izabela Śliwak, Oliwia Wyderska, Weronika Adamus, Martyna Leśniewska, Klaudia Makuch, Karolina Ocetek, Kinga Sędkowska, Katarzyna Stoińska, Paulina Stoińska

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *