REKLAMA

Artystyczny i przemysłowy wymiar pierwszego dnia Kuźnic [zdjęcia]

Tradycyjnie pierwszy dzień największej powiatowej imprezy plenerowej – Kuźnic Koneckich rozegrał się na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Sobota miała głównie wymiar historyczno-przemysłowy. Powiat rozdał także swoje nagrody.

REKLAMA

Kuźnice Koneckie 2016 080

Relację wideo z Kuźnic Koneckich  2016 znajdą Państwo w tkn24.pl już w poniedziałek. 

REKLAMA

Między godziną 13, a 17 miał miejsce blok rekonstrukcyjno-historyczny i tak naprawdę to on przykuł największą uwagę przybyłych. Ciekawość wzbudził zwłaszcza pokaz wytopu żelaza w dymarce z finałowym rozbiciem pieca. Sporym zainteresowaniem cieszył się także pokaz kucia gwoździ. Mniej widzów w sobotę podziwiało koła wodne, czy armatę, którą nawet odpalono. Trzeba powiedzieć wprost: do Maleńca nie przybyło zbyt wielu mieszkańców regionu, ani turystów.

O 15.00 Kuźnice Koneckie 2016 oficjalnie zainaugurował Starosta Konecki Bogdan Soboń. Włodarz przedstawił zarys historyczny tej imprezy i zaprosił do korzystania ze wszystkich atrakcji. Następnie zaprezentowano dwa filmy dotyczące Maleńca – „Żelazny pielgrzym” oraz „Huta sprzed 100 lat”. Podczas deszczu wielu gości Muzeum zdecydowało się na oglądanie wystaw fotograficznych – „Kuźnice Koneckie w retrospekcji” oraz „Święty Spokój”. Ta druga jest autorstwa znanej podróżniczki Marzeny Kądzieli.

Kuźnice Koneckie 2016 058

Wieczorem organizatorzy wręczyli doroczne powiatowe nagrody. Swoich właścicieli znalazły więc „Marki Koneckie”, Zarząd Powiatu przyznał także honorowe tytuły: „Alchemik Konecki”, „Kowal losu”, „Gwóźdź Sezonu”, „Przyjaciel Kuźnic Koneckich”. Warto dodać, że wyjątkową nagrodę przyznano firmie Heko. Zakład Tworzyw Sztucznych i Wyrobów Różnych z Czermna zgarnął Diament Marki Koneckiej – to wyróżnienie przyznawane bardzo rzadko i tylko najważniejszym przedsiębiorcom. Nagrodę odebrali założyciele Heko – Mariola i Henryk Konieczni. Wyróżniono także artystyczny „Debiut roku” oraz „Gwoździa Sezonu”. O powiatowych nagrodach powiemy więcej już wkrótce.

Na zakończenie dnia w Maleńcu zagrał zespół Ankh, ale tak naprawdę cała impreza przeniosła się do Radoszyc, gdzie tego dnia na widzów czekały dużo ciekawsze muzyczne doznania. W Biłasówce Tadeusza Czarneckiego swój koncert dał Radosław „SKUBAS” Skubaj.

A już w niedzielę w Sielpi na terenie Muzeum Zagłębia Staropolskiego czekają nas kolejne atrakcje związane z Kuźnicami Koneckimi – od godziny 14 rozpocznie się tam rodzinny piknik, od 16 będzie można oglądać inscenizacje historyczne, a o 19 finałowy koncert rozpocznie grupa PAPA D z Pawłem Stasiakiem.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *