REKLAMA

Bajkowe pasowanie na uczniów w Czermnie [wideo, zdjęcia]

Para Królewska rozpoczęła pasowanie pierwszaków na uczniów w Szkole Podstawowej w Czermnie. W tym roku do tamtejszej podstawówki przybyło dwadzieścioro dzieciaków. 

REKLAMA

„Co roku mamy piękną uroczystość. Zawsze pierwszaki ślubują i pasujemy ich na uczniów klasy pierwszej. Tak jak to się w każdej szkole odbywa. To wzięło się z najstarszych zwyczajów kiedy to w czasach średniowiecza giermków pasowano na rycerzy.” – mówi Marianna Michalska, dyrektorka szkoły w Czermnie.

Uroczystość wraz z częścią artystyczną przygotowała wychowawczyni pierwszej klasy p. Halina Rusek. Całość wydarzenia rozpoczęła się od krótkiej inscenizacji. Wzięli w niej udział również rodzice, którzy wcielili się w rolę króla i królowej. Wystąpili oni w strojach wypożyczonych z kieleckiego teatru. Następnie miało miejsce podniosłe pasowanie pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Czermnie.  – „Bardzo ogromny stres. Jak byłam wcześniej na próbach to zaobserwowałam, że tak naprawdę te maluchy, choć świetnie przygotowane przez swoją panią nauczycielkę około miesiąca to jednak patrzyły na mnie i w pewnym momencie nie wiedziały w ogóle co mają powiedzieć. Ogromnie przeżywają, pięknie wystrojone kręciły się tu w murach naszej szkoły od samego rana i myślę, że zapamiętają tę uroczystość na długie lata.” – opowiadała dyrektor Michalska.

REKLAMA
Ślubowanie pierwszoklasistów w Czermnie 15

Rodzice również brali udział w ślubowaniu dzieci.

W szkolnym święcie wziął udział także Wójt Gminy Fałków – Henryk Konieczny. Rozdał on najmłodszym uczniom słodkości i pogratulował oficjalnego rozpoczęcia przygody z edukacją. 20. uczniów będzie stanowić jedną z liczniejszych klas szkoły podstawowej w Czermnie, co jakby przeczy doniesieniom o niżu demograficznym. Zdecydowana większość z nich to siedmiolatkowie. Przyszłość placówki nie jest jednak pewna – w tym roku na terenie podległym tej szkole urodziło się tylko troje dzieci.

Galeria:

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *