REKLAMA

Będzie piękniej w Fałkowie! [wideo, zdjęcia]

Umowa na dofinansowanie rewitalizacji centrum Fałkowa została już podpisana. W środę w tamtejszym urzędzie podpisania aktu dokonali wójt Henryk Konieczny i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas. 

REKLAMA

W uroczystości udział wzięli też radni gminy Fałków, radni powiatowi związani z tą ziemią: Marianna Michalska i Paweł Pękala, członkini Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Agata Binkowska, członkini Zarządu Powiatu Koneckiego Dorota Duda, starosta konecki Bogdan Soboń oraz przedstawiciele pozostałych stron umowy – właściciel fałkowskiego zajazdu,  prezes Spółdzielni Samopomoc Chłopska, a także prezes opoczyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasz Dom”. To dlatego, że projekt rewitalizacji Fałkowa realizowany będzie głównie przez gminę, ale przy współudziale także wymienionych prywatnych jednostek.

Fałków z dotacji otrzyma aż 4 mln 175 tys. zł. Satysfakcji z takiego rozwiązania nie ukrywał wójt tej gminy Henryk Konieczny. Podkreślał on także ogromną zasługę twórcy wniosku – Pawła Pękali. –„Wniosek myśmy wspólnie wypracowali, on kosztował wiele wysiłku. I nie mówię tego w formie żalu tylko przypomnienia, że to trzeba napisać  dobrze wniosek by on był zaaplikowany. I z tego miejsca szczególnie dziękuję naszemu pracownikowi Pawłowi Pękali, który jest największym autorem tego wniosku. Dziękuję Zarządowi Województwa, że jednak docenił naszą pracę, widział to. Myślę, że panie Marszałku nie będziecie się wstydzić kiedy od województwa łódzkiego będzie ktoś jechał i widział pięknie rozwijający się nasz powiat.” – mówił z wielką radością wójt Konieczny.

REKLAMA

Z kolei marszałek Jarubas mówił o tym, że dostać pieniądze w ramach konkursu dla małych gmin było niezwykle trudno. –„Chcę zacząć od pogratulowania Wam bardzo dobrego wniosku, a konkurencja była tutaj zabójcza. Wiedzieliśmy z góry, że zainteresowanie tym działaniem będzie bardzo duże. Wpłynęło ponad sześćdziesiąt wniosków, a pieniędzy mieliśmy tylko na dwadzieścia kilka. Czyli tylko jedna trzecia wniosków mogła być zrealizowana. W związku z tym jak wójt komplementował pana, który odpowiadał za przygotowanie wniosku to nasuwa mi się hasło: Tylko najlepsi są wystarczająco dobrzy.” – tłumaczył Adam Jarubas.

Swoją radość z nadchodzących inwestycji wyrażali też starosta Soboń i członkini Zarządu Województwa Agata Binkowska.

„Nie tylko wielkie projekty i nie tylko wielkie miasta mogą aplikować skutecznie o środki pozabudżetowe dotyczące tego działania rewitalizacji, ale aby również takie miejscowości jak Fałków miały równy start i bardzo dobry start. To środki bardzo potrzebne, bo raz że zmienią wygląd samej miejscowości to również wyzwolą potencjał gospodarczy, w obszarze zatrudnienia. Mam nadzieję, że dla wszystkich z Państwa ten projekt będzie wymierny.” – mówiła marszałek Binkowska.

„To jest piąta kadencja samorządu województwa i powiatowego, a takich środków jeszcze nie było. Życzyłbym sobie by w przyszłości były, ale będzie to trudne.” – zaznaczał starosta Soboń.

W ramach rewitalizacji w Fałkowie wykonane zostaną 23 zadania. Pierwsze prace tak naprawdę już ruszyły – ocieplany jest jeden z bloków należących do opoczyńskiej spółdzielni. Taką zmianę przejdą też kolejne budynki. Gmina wybuduje duży plac zabaw, odrestauruje park, a także fosę wokół ruin zamku. Powstaną też nowe drogi i chodniki, przemianę ma przejść fałkowskie Muzeum Etnograficzno-Historyczne, w zajeździe zbudowane mają zostać tężnie zewnętrzne. Projekt zakłada także inwestycje w fotowoltaikę.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *