Biegacze z dwóch województw spotkali się na stadionie OSiR [wideo, zdjęcia]

„Królowa Sportu”, czyli lekkoatletyka zagościła w sobotę w Końskich. Na stadionie OSiR przy ulicy Maratońskiej rozegrano bowiem Międzywojewódzkie Mistrzostwa w Biegach Przełajowych. Rywalizowali tam najlepsi młodzi biegacze z województw: świętokrzyskiego oraz łódzkiego. W sumie na starcie stanęło ponad sto zawodniczek i zawodników.

„Mamy dziś bardzo ważne zawody, bo to zawody makroregionalne. To są Mistrzostwa U16 młodzików, biegają dzieci w wieku 14 i 15 lat. Walczymy między dwoma województwami, czyli województwo świętokrzyskie przeciwko województwu łódzkiemu […] Na starcie mamy około 16 uczestników […] Dla zwycięzców są medale, niemalże kryształowe oraz puchary dla pierwszej trójki – osobno dla dziewcząt, osobno dla chłopców” – mówi Grzegorz Furmanek, prezes Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Koneckim koordynatorem imprezy był Wiesław Rożej, działacz lekkoatletyczny i wieloletni szef Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki. Zawody rozpoczęły się około godziny 11:00 i trwały przez kilka kolejnych godzin. Jednym z partnerów mistrzostw była gmina Końskie.

I tak wśród dziewcząt na dystansie 1,5 km najlepsza była Zuzanna Wiernicka z RKS Łódź, na 2,5 km Aleksandra Sobolewska z Zuza Running Team Opoczno. Wśród chłopców na dystansie 2 km wygrał Wiktor Markowski z KKL Kielce, a na dystansie 3 km Kacper Kurowski z UKS Azymut Pabianice.

Klasyfikację klubową mistrzostw wygrał UKS Błyskawica Domaniewice przed KKL Kielce i RKS Łódź. W rywalizacji województw łódzkie o 15 punktów wyprzedziło świętokrzyskie.

W biegach dodatkowych rywalizacja także była bardzo ciekawa. Na 600 m dziewcząt zwyciężyła Roksana Opalczyk z UKS Lisy Zgierz, na 2 km Maja Peryt z Juventy Starachowice. Wśród chłopców na 600 m najlepszy był Filip Podolski z KS Słoneczko Busko-Zdrój, a na 3 km Patryk Sobczyński z Olimpu Strawczyn.

Najlepsi  w Końskich mogli uzyskać kwalifikację na Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych, które pod koniec listopada zostaną rozegrane w Tomaszowe Lubelskim.