REKLAMA

Bitwa o wozy ma zwiększyć frekwencję. W Kozowie zachęcano do akcji [wideo, zdjęcia]

W Kozowie w gminie Smyków zaprezentowano II edycją „Bitwy o wozy”. To profrekwencyjna akcja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji organizowana podczas II tury wyborów prezydenckich, które będą miały miejsce już w najbliższą niedzielę. 

REKLAMA

„Pamiętacie ogłoszony przed  I turą program profrekwencyjny. Program, który zmierzał do tego aby zaktywizować nasze społeczeństwo w walce o siebie, bo czym są wybory? Są aktem, który dokonujemy raz na parę lat i skutkującym raz na kilka lat. Bitwa o wozy, czyli bitwa o wozy strażackie tym razem w drugim wydaniu. 49 wozów do rozdania” –  mówi Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Każdy z wozów wart jest około 800 tysięcy złotych. W pierwszej edycji w województwie świętokrzyskim pojazd wygrała  gmina Masłów, w której frekwencja w I turze wyborów wyniosła 69,98%. Bardzo blisko zwycięstwa z naszego regionu była gmina Ruda Maleniecka, gdzie frekwencja sięgnęła 65,98%.

REKLAMA

Tym razem Bitwa o wozy powinna być jeszcze bardziej zacięta. W pierwszej edycji ministerstwo rozdawało 16 pojazdów – po jednym na gminę w danym województwie, która osiągnęła największą frekwencję. W nadchodzącej będzie to aż 49 wozów – po jednym na każde dawne województwo. To oznacza, że teoretycznie do powiatu koneckiego mogłyby trafić nawet dwa nowe wozy strażackie, bo część naszego powiatu do 1998 roku należało do województwa kieleckiego, a część do piotrkowskiego. W Kozowie wojewoda Koniusz zachęcał do walki o samochody gaśnicze –„Jest o co walczyć, bo walczycie dla siebie, dla nas, dla Waszych dzieci, Waszych ojczyzn o te samochody. Oczywiście samochód to pewien pretekst by zaangażować lokalną społeczność w społeczną aktywność. Ona ma na celu zwiększenie frekwencji w wyborach prezydenckich. Mam nadzieję, że inicjatywa z jaką wyszedł rząd na stałe zagości w naszych kalendarzach wyborczych” – mówił wojewoda Koniusz.

Miejscowość Kozów z gminy Smyków nie przypadkowo została wybrana na miejsce konferencji. Jest to jednostka, która obecnie podejmuje wszelkie starania by zamienić swój stary wóz na nowy –„Znajdujemy się przed OSP w Kozowie, gdzie dostaliśmy już pewne środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednostka pozyskała również środki z rezerwy krajowej, a gmina Smyków zabezpieczyła też około 350 tysięcy złotych z własnego budżetu i lada moment przystąpimy do ogłoszenia przetargu na nowy wóz strażacki dla jednostki w Kozowie. A jeżeli uda nam się pozyskać nowy samochód to stare auto przekażemy do OSP w Przyłogach” – mówi Jarosław Pawelec, wójt gminy Smyków.

W podobnej sytuacji jest jeszcze wiele jednostek w powiecie koneckim. Starosta Grzegorz Piec liczy, ze pojazd uda się wygrać –„Mam nadzieję, że ten wóz trafi do powiatu koneckiego, chciałbym tego. Potrzeby są zawsze duże i nawet gdybyśmy ten samochód otrzymali to i tak przydałoby się więcej takich nowoczesnych maszyn. Apeluje do mieszkańców by poszli na wybory, bo to głównie jest możliwość wyboru. To demokracja, która daje nam możliwość by raz na 5 lat wybrać prezydenta. Nie siedźmy w domu, nie czekajmy, że ktoś za nas to zrobi – idźmy i zagłosujmy” – apeluje starosta konecki Grzegorz Piec.

Przypomnijmy, że w II turze wyborów prezydenckich zmierzą się ze sobą urzędujący Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Głosować będziemy w najbliższą niedzielę w godzinach od 7:00 do 21:00.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *