REKLAMA

Bogowie Niczego na deskach Koneckiego Centrum Kultury [wideo, zdjęcia]

Młodzież z koneckich szkół średnich rozwija się aktorsko, a sprzyja temu także nowa sala widowiskowa, która działa przy Koneckim Centrum Kultury. W czwartek Grupa „Niewidzialni” z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Końskich premierowo zaprezentowała tam sztukę pt. „Bogowie Niczego”.

REKLAMA

To dosyć smutny obraz problemów współczesnych młodych ludzi. Problemów związanych z samotnością, natłokiem myśli i w końcu także zaburzeniami, które się z tym wiążą – różnego rodzaju lękami oraz depresją. Młodzież z II LO w alegoryczny sposób na teatralnych deskach pokazała stan emocjonalny swojego pokolenia. Jednak odniesienia do elementów własnego życia w sztuce mogą znaleźć także młodsi i starsi widzowie. To dlatego, że dotyka ona bardzo uniwersalnych problemów. Spektakl „Bogowie Niczego” inspirowany był 'Boską Komedią’ Dantego. Wyreżyserowali go Jakub Ferensztejn i Patrycja Bartyzel. Patrycja stworzyła także scenariusz.

REKLAMA

Twórcy opowiedzieli nam więcej o swoim dziele:

„Bogowie Niczego to spektakl o samotności, który opowiada historię młodego studenta Akademii Sztuk Pięknych 'Dantego’. On ma trochę ciężko w życiu, przeżywa dość czarny okres i chce być najlepszy na uczelni, zdobywać świat. Te jego wewnętrzne lęki przed upadkiem, przed nieporadzeniem sobie w życiu zabierają władzę nad jego życiem i personifikują się w Bogów Niczego… Scenariusz powstawał w czasach maturalnych, bo jestem tegoroczną maturzystką. Sama obawiałam się wszystkiego, że może się nie uda, może nie zdam i może powinnam się uczyć więcej. Tak powstał pomysł na stworzenie Dantego i przelanie swoich myśli, ale mam wrażenie, że to uniwersalny temat, który dotyczy też starszych i dzieci. Samotność jest wśród nas” – mówi nam reżyserka i scenarzystka Patrycja Bartyzel.

„Spektakl w 100% tworzą uczniowie naszej szkoły. To w zasadzie taka zwykła młodzież. Nic nie łączy nas poza sztuką i relacjami koleżeńskimi. To dlatego niewidzialni, bo grupa teatralna Niewidzialni staje się widzialna dopiero na scenie. A grupa jest nieformalna, powstała po naszym pierwszym spektaklu i tak jakoś się trzymamy dosyć luźno” – dodaje reżyser i odtwórca głównej roli Jakub Ferensztejn.

Sztukę „Bogowie Niczego”, w której na scenie pojawia się 18 osób, w wakacje prawdopodobnie będzie można zobaczyć jeszcze w Gminnym Centrum Kultury w Gowarczowie.

Obsada: 

Dante – Jakub Ferensztejn
Kora – Nadia Am Ali
Guliwer – Fabian Makuch
Wyspiański – Michał Nowak
Noskowski – Kacper Sulgostowski
Beksiński – Łukasz Dańka
Rachela – Martyna Świeboda
Zazdrość – Amelia Gołąbek
Pycha – Gabriela Petrusiewicz
Strach – Andrzej Gronostalski
Samotność – Martyna Jabłońska
Egoizm – Kamil Szmeiduch
Cienie:
Katarzyna Milczuszek
Maria Piątkowska
Nikola Pawlik
Alicja Kasielska

Reżyserowie: Patrycja Bartyzel & Jakub Ferensztejn
Scenariusz: Patrycja Bartyzel
Muzyka: „Superbia”, kompozycja i wokal Kamil Szmeiduch, tekst Patrycja Bartyzel.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *