REKLAMA

Budżet 2017 w Radoszycach: Priorytetem budowa przedszkola [wideo]

We wtorek podczas XXIII sesji Rady Gminy Radoszyce uchwalono budżet na rok 2017. To nie był jednak jedyny ważny temat, którym zajęli się radni. 

REKLAMA

We wstępie do sesji zaprezentowano nowy film opowiadający o działaniach podjętych przez ostatnie dwa lata na terenie gminy (do znalezienia w naszym portalu po kliknięciu TUTAJ). Materiał wideo w pewnym sensie zastąpił sprawozdanie wójta z działań zrealizowanych w pierwszej połowie kadencji Samorządu 2014-18.

Po projekcji dało się czuć atmosferę zgody, wzajemnej akceptacji i zrozumienia. Radni po raz kolejny podkreślali, że chcą iść w tym samym kierunku dla dobra ogółu społeczeństwa. Za dobrą współpracę dziękował im za to Przewodniczący Rady Gminy. – „Ja chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim moim kolegom radnym za efektywną i efektowną współpracę. W opinii sąsiednich gmin, wielu wójtów jesteśmy radą chyba najbardziej zgodną w okolicy. Rzadko się zdarza by ktoś się sprzeciwiał. Zwłaszcza w tych sprawach strategicznych.” – Marian Jankowski, przewodniczący Rady Gminy w Radoszycach.

REKLAMA

Następnie wójt Michał Pękala mówił o tym co robił w okresie od ostatniej sesji. Wspominał między innymi o oddaniu do użytku oświetlenia ledowego w jednym z sołectw oraz w okolicach gminnego cmentarza. W kolejnej części radni zajęli się tym, co we wtorek było najważniejsze. Najpierw przyjęli projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2016-2021, a po nim rozpoczęli debatę nad przyszłorocznym budżetem. Jego główne założenia odczytała skarbnik gminy Jolanta Fidos.  Po niej odczytano pozytywną opinię projektu budżetu wydaną przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Natomiast w imieniu gminnej Komisji Finansów i Rozwoju Gospodarczego opinię odczytała jej przewodnicząca Cecylia Tkaczyk. –„Biorąc powyższe za podstawę Komisja Finansów i Rozwoju Gospodarczego pozytywnie opiniuje analizowane projekty i wnosi do wysokiej rady o podjęcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz uchwały budżetowej gminy Radoszyce na rok 2017 w zaproponowanych formach. Na tym opinię zakończono.” – odczytywała radna Tkaczyk.

Radni z gminy Radoszyce uchwalili budżet jednogłośnie.

Radni z gminy Radoszyce uchwalili budżet jednogłośnie.

Po takich opiniach głosowanie nie było niespodzianką. Radni jednogłośnie uchwalili budżet na kolejny rok. Wójt Michał Pękala niezwykle cieszył się z powodu takiego poparcia. Podkreślał również, że na tej samej sesji przyjęto także dwa niezwykle ważne dla dalszych losów gminy dokumenty. Stworzenie obu współfinansowane było z funduszy europejskich. –„Sesja bardzo ważna. Przyjmowane są bardzo ważne projekty dotyczące <<Planu niskiej emisji>> oraz <<Rewitalizacji Gminy Radoszyce>>. Przypomnę Państwu, że te dwa dokumenty są niezbędne do pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej.” – tłumaczył Pękala.

Wójta zapytaliśmy także o to co jego zdaniem jest najważniejszym punktem budżetu gminy na 2017 rok. Nie miał on wątpliwości, że największe wyzwanie to budowa przedszkola. –„Bardzo ważnym wskaźnikiem jest tzw. wskaźnik inwestycyjny, czyli wydatki majątkowe. W tym roku mamy je prawie 8 milionowe, jest to rekord od dłuższego czasu. W poprzednich latach było to około 3 milionów, w 2015 roku 4 miliony, a w 2017 będzie to prawie 8 milionów złotych. Te wydatki majątkowe wiążą się z inwestycjami, które chcemy zrobić. Bardzo istotna sprawa to dobudowa, czy jak kto woli przebudowa Stacji Uzdatniania Wody, mamy też w planie budowę przedszkola, kanalizacji i szereg drobnych inwestycji pieniędzy. Na przedszkole zaplanowane jest 100 % z budżetu gminnego. To ze względu na to, że co prawda złożyliśmy wniosek o dotację, ale przypomnę, że główne założenia pozwalają na przebudowę istniejących przedszkoli. Trzymamy kciuki byśmy z tym wnioskiem przebrnęli, aczkolwiek rozumiemy też, że wytycznych w RPO, gdzie jest zapis, ze główny nacisk jest na przebudowę i przez to nasz wniosek ma mniejsze szanse od konkurencji z zewnątrz. Szkoda, że przedszkole zostało rozebrane w 2014 roku, bo wówczas przy tym starym przedszkolu moglibyśmy skorzystać z formy rozbudowy i wtedy na pewno byśmy mieli pieniądze zagwarantowane. Tak jak mówię – liczymy się z tym, że zbudujemy za własne pieniądze. To duży koszt bo około 5 milionów złotych.” 

W związku z zabezpieczeniem 100 % pieniędzy na budowę przedszkola w radoszyckim budżecie na rok 2017 pojawił się około 4 milionowy deficyt.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *