REKLAMA

Budzisław pamięta o swoich bohaterach [zdjęcia]

W piątek w Budzisławiu w gminie Słupia Konecka, podobnie jak co roku, odbyły się patriotyczne uroczystości mające na celu upamiętnienie osób zamordowanych w tej miejscowości podczas II wojny światowej oraz tych, których ze wsi wywieziono do obozu w Auschwitz i tam zgładzono. 

REKLAMA

Ta wieś w gminie Słupia Konecka została mocno doświadczona podczas II wojny światowej. Hitlerowcy wymordowali w niej wielu mieszkańców, a jeszcze więcej z nich wywieźli do obozu koncentracyjnego. Historykom udaje się przywoływać nazwiska tych, którzy wtedy zginęli:

REKLAMA

Osoby, które zginęły w Budzisławiu: Ciszek Stanisław lat 46, Kucharski Franciszek lat 54, Kucharski Józef lat 26, Młynarski Kazimierz lat 33, Molasy Mieczysław lat 32, Odziemek Józef lat 28, Sypniewska Antonina lat 51.

Osoby, które zginęły w Oświęcimiu: Baran Antoni lat 44, Baran Antoni lat 35, Frydrychowicz Ludwik lat 44, Gwóźdź Józef lat 30, Kot Ludwik lat 51, Kucharski Piotr lat 52, Kucharski Antoni lat 22, Kucharski Józef lat 38, Kucharski Jan lat 38, Słomiak Franciszek lat 36, Sypniewski Jan lat 38, Sypniewski Władysław lat 31.

Mieszkańcy wsi Budzisław ufundowali w 1971 roku tablicę upamiętniającą ofiary II wojny światowej. Pierwotnie tablica była wmurowana w elewację frontową funkcjonującej wtedy Szkoły Podstawowej w Budzisławiu. W 2001 roku tablica została przerobiona i przeniesiona w nowe miejsce, w którym powstał pomnik ku czci zamordowanych.

To właśnie przy tym pomniku w piątek spotkali się mieszkańcy Budzisławia, ale i delegacje władz. Gminę, która była też organizatorem wydarzenia reprezentował wójt Robert Wielgopolan, z powiatu obecni byli: starosta Grzegorz Piec i członek Zarządu Powiatu Jarosław Staciwa. Na miejscu pojawił się także poseł na Sejm RP Mariusz Gosek. Wszyscy składali hołd, znicze oraz wieńce ku pamięci wymordowanych.

W historycznym wydarzeniu udział wzięły także liczne delegacje i poczty sztandarowe. Obok gminy organizatorem spotkania był łopuszański oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Patriotyczne uroczystości wzbogaciła msza święta w intencji wszystkich, którzy z tego terenu zginęli, bo po prostu byli Polakami.
Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz