REKLAMA

Bunt w Smykowie. Chcą odwołać dyrektora Ośrodka Zdrowia

Dokładnie 122 osoby podpisały się pod petycją, która dotarła do naszej redakcji i która dotyczy odwołania dyrektora Samodzielnego Publicznego Ośrodka Zdrowia w Smykowie Jerzego Cieślickiego. Przedstawiciele samorządu póki co są powściągliwi w ocenie sytuacji. 

REKLAMA
REKLAMA

Foto: UG Smyków

Wydaje się, że w Smykowie mamy miejsce ze sporym konfliktem. Osoby informujące nas o problemach z ośrodkiem zdrowia w tej miejscowości przekazywały informację o szeregu utrudnień, z którymi się spotykają. Mowa tutaj o braku specjalistów – nasi informatorzy przekazują, że w ośrodku nie ma już ginekologa, nie ma stomatologa. Informatorzy mówią też o tym, że w przychodni panuje mobbing, a część jego personelu w rozmowach między sobą ujawnia dane wrażliwe pacjentów. Natomiast kością niezgody wydaje się być skrócenie czasu pracy tamtejszym fizjoterapeutom.

REKLAMA

Już 4 października mieszkańcy gminy złożyli pierwszą petycję. Pozbawiona ona była jednak podpisów – do tego dokumentu odnieśli się radni, po przeanalizowaniu pisma podczas Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, która działa przy tamtejszej Radzie Gminy.

Na ostatniej sesji, która odbyła się w poniedziałek podobno miała miejsce dyskusja na temat pierwszej petycji  – „Pierwsza petycja dotarła do nas bez podpisów. Została oceniona przez komisję skarg i petycji i to można odsłuchać na transmisji z sesji. Dotyczyła ona przede wszystkim fizjoterapeutów” – mówi nam Jarosław Pawelec, wójt gminy Smyków.
Niestety zapis wideo sesji nie jest na ten moment dostępny – nie ma go ani w kanale YouTube gminy (TUTAJ), ani w Biuletynie Informacji Publicznej tego samorządu:

W tym tygodniu mieszkańcy złożyli drugą petycję, która bezpośrednio nawołuje do zwolnienia dyrektora ośrodka zdrowia Jerzego Cieślickiego. Jej treść w całości prezentujemy Państwu poniżej:

 

Mieszkańcy Gminy Smyków                                                            Smyków, dn. 17.11.2022 r.

Pacjenci SP ZOZ Smyków

Szanowny Pan

     Jarosław Pawelec

     Wójt Gminy Smyków

PETYCJA

 Powyższa petycja jest wyrazem troski i zaniepokojenia aktualną sytuacją w Ośrodku Zdrowia. Jest również głosem społeczeństwa oburzonego faktem ograniczenia swobód obywatelskich, w wymiarze tak ważnym, jakim jest zdrowie i życie ludzkie.

ŻĄDAMY: ODWOŁANIA ZE STANOWISKA PANA JERZEGO CIEŚLICKIEGO pełniącego funkcję Dyrektora SP ZOZ w Smykowie.

Swoje żądanie argumentujemy obawą o nasze dalsze losy jako pacjentów. Odkąd Pan Cieślicki sprawuje funkcję Dyrektora, nasze dobro – pacjentów – jest totalnie nie brane pod uwagę. Ewidentnie widać niechęć Pana Cieślickiego zarówno do Pacjentów jak i do personelu medycznego. Braki kadrowe, co wydłuża czas oczekiwania na wizytę u lekarzy specjalistów.

Podsumowanie aktualnej sytuacji ośrodka do sytuacji sprzed sprawowania władzy przez aktualnego Dyrektora jest całkowicie nierównomiernie. W latach ubiegłych Ośrodek cechowała kultura, wyrozumiałość, etyka wykonywanego zawodu, zaufanie i cierpliwość.

            Niestety w tej chwili, to jedynie same problemy. Brak komunikacji, brak poszanowania praw pacjenta. Pan Dyrektor jest wiecznie nie uchwytny, mimo godzin urzędowania nie można zastać go zarówno w gabinecie ani w ogóle na stanowisku pracy. Pan Dyrektor tworzy prawo adekwatne jedynie dla swojej osoby. Od innych wymaga, sam nie świeci przykładem

            Nie mając już cierpliwości i poparcia w personelu medycznym, który wg naszej oceny sprawia wrażenie bycia „zastraszanego” przez Pana Dyrektora, pragniemy rozgłosić tą sprawę.

Panie Wójcie, ma Pan wspaniały, wykwalifikowany personel, któremu przy takim rządzącym, podcinane są skrzydła. A przez cała, zaistniałą sytuację, cierpimy My – Pacjenci.

Jednocześnie informujemy, że z uwagi na powagę sytuacji i propagowanie na terenie ośrodka bezprawia, zawiadomimy odpowiednie służby a także prasę i radio.

            Wierzymy, ze chociaż Pan Wójt zastosuje się do przepisów prawa i poszanowania praw pacjenta.

Mieszkańcy Gminy Smyków
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy wójta gminy Smyków Jarosława Pawelca:
„Druga petycja dotarła dziś. Nie miałem jeszcze czasu się z nią dokładnie zapoznać, przekazałem ją do odpowiedniej komisji. Natomiast ja przy niej nie widziałem też podpisów. Petycja dotyczy zwolnienia dyrektora. W każdym razie tą petycją w odpowiednim trybie zajmie się komisja Rady Gminy. Tyle mogę na ten moment powiedzieć w tym temacie. Dopiero kiedy komisja pochyli się nad petycją będzie można powiedzieć coś więcej. Na pewno jej twórcy nie pozostaną bez odpowiedzi” – powiedział nam włodarz.
Do naszej redakcji dotarła jednak także lista poparcia pod apelem o zwolnienie dyrektora – na przekazanej nam liście znajdują się 122 nazwiska, a przy nich  numery PESEL oraz własnoręczne podpisy. Natomiast jak zapewnia nas twórca petycji lista z dnia na dzień ma się jeszcze powiększać. Wydaje się więc, że w lokalnej społeczności gminy Smyków sprawa wydaje się być bardzo pilna.
Do tematu będziemy powracać.

 

REKLAMA

8 thoughts on “Bunt w Smykowie. Chcą odwołać dyrektora Ośrodka Zdrowia

 1. AAdult pisze:

  Jaka gmina taki i osrodek

 2. Byczek pisze:

  Kosma chce bo grozi mu zwolnienie.

 3. Wkurwionymieszkaniec pisze:

  Po kierowniku czas na p Danutę, przewodniczącą rady gminy……

 4. Obywatel pisze:

  W tej gminie trzeba zmian ale na większą skalę wymienić ta świtę na nowych ludzi bo ci się tam zasiedzieli
  Są aroganccy i niemili panują tam układy a inwestycje są znikome

 5. aaa pisze:

  czyli trzeba pis odsunąć od władzy ,natychmiast

  • W******mieszkaniec pisze:

   Tak jak wyżej ktoś napisał. Układy układziki. Stanowiska zajmowane przez członków rodziny czy znajomych. Ktoś powinienem przeprowadzić kontrole. A może tkn24 zrobi wywiad i nagłośni patologie jaka panuje w urzędzie gminy czy ośrodku zdrowia….

 6. MieszkaniecSmykow pisze:

  To może trzeba zbierać podpisy i zanosić do UG jako dodatkowe podpisy do petycji. Może w końcu coś się ruszy !

 7. […] pod petycją o odwołanie poprzedniego dyrektor przychodni w Smykowie Jerzego Cieślickiego (o tym TUTAJ). Teraz wiemy, że na to stanowisko powołana została nowa osoba. To Joanna […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *