REKLAMA

Burze mogą nawiedzić regon. Możliwe podtopienia

Regionalny System Ostrzegania informuje o możliwych burzach z gradem, a w konsekwencji także podtopieniach w regionie. Ostrzeżenie dotyczy okresu od dzisiejszego popołudnia (09.07) do jutrzejszego poranka. Swój komunikat wydali także lokalni Łowcy Burz – Storm Chasers Świętokrzyskie

REKLAMA

RSO informuje o prognozowanych burzach, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 40 do 60 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami możliwy jest także grad. Rządowy alert ostrzega także przed możliwym wzrostem stanów wody.

REKLAMA

Więcej o nadchodzących zjawiskach meteorologicznych możemy przeczytać na fanpage Storm Chasers Świętorzyskie – lokalnych łowców burz, którzy wydali alert Średnie zagrożenie burzowe (SRD) dla całego województwa świętokrzyskiego:

W dniu dzisiejszym przez region będzie przemieszczał się polarny front chłodny. Wypierając gorącą masę powietrza zwrotnikowego na czele frontu możliwe będzie powstawanie licznych burz ułożonych w osi południkowej przesuwających się na wschód i północny wschód. Z racji na dość wolny charakter przemieszczania się burz i ryzyko wystąpienia zjawiska training storms, a także ryzyko wystąpienia krótkotrwałego dobrze zorganizowanego układu wiatrowego w formie liniowej został wystosowany SRD stopień zagrożenia.

SRD – Zostało wydane ze względu na duże ryzyko długotrwałych opadów deszczu prowadzących do licznych zalań i podtopień, a także powodzi błyskawicznych. Ze względu na podwyższone ryzyko wystąpienia układu wiatrowego z porywami wiatru 70-90 km/h
W mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia opadów gradu do 3-4cm. [pisownia oryginalna]

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *