REKLAMA

Centrum Kultury z przynajmniej dwumiesięcznym opóźnieniem [wideo]

Koneckie Centrum Kultury miało być oddane do użytku w grudniu. Od nowego roku do obiektu przy ulicy Partyzantów miał przeprowadzić się Dom Kultury funkcjonujący obecnie przy ul. Mieszka I. Niestety wykonawca się opóźnia i nowa data oddania obiektu to ostatnie dni lutego. 

REKLAMA

„Optymistyczne zapowiedzi wykonawcy muszą ulec weryfikacji. Są tutaj pewne opóźnienia i prawdopodobnie jeżeli tego wykonawca nie uzasadni w sposób przekonywujący to będziemy mieć przesunięcie czasowe również z możliwymi, naliczonymi karami umownymi. Na dzisiaj termin wiążący to 28 lutego 2021 roku” – mówi nam Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

Przebudowa budynku na potrzeby działalności kulturalnej realizowana jest z dotacji przyznanej na rewitalizację centrum Końskich. Koszty wykonywanych właśnie prac to około 2 miliony 700 tysięcy złotych.

REKLAMA

Wiemy też, że kino wykonane zostanie sporo później. To dlatego, że  sala gimnastyczna na potrzeby kina ma być przebudowywana z osobnego przetargu –„Ten akurat element poza czysto technicznymi, architektonicznymi zadaniami wyjęliśmy z umowy zasadniczej i chcemy poddać przetargowi w innym trybie. To są wysoce specjalistyczne prace głównie polegające na dostawie i montażu urządzeń o znacznej wartości. To jest wygłuszanie, zmiana akustyki sali by dopasować do wielorakich sposobów użytkowania. A sala będzie miała uniwersalny charakter: będzie przeznaczona pod koncerty, widowiska teatralne i pod projekcje filmowe”  – tłumaczy Obratański.

Kolejnym elementem kulturalnego kompleksu ma być część budynku, w którym mieścić będzie się Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia. Gmina posiada finansowanie w postaci 80% dotacji na koszty przebudowy części budynku pod szkołę muzyczną. Otrzymała je w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dofinansowanie wynosi 1 milion 800 tysięcy złotych. Prace ruszą jednak nieco później, bo Urząd Miasta wykorzystuje niektóre, stare pomieszczenia budynku po gimnazjum. To dlatego, że obecnie jedno ze skrzydeł pałacowych jest w remoncie –„Część wydziału UMiG, które miały gabinety po tamtej stronie musiało z konieczności zainstalować się w części dawnej szkoły przeznaczonej na potrzeby szkoły muzycznej. Dopiero po zwolnieniu tych miejsc będzie można rozpocząć przebudowę tej części szkoły, która przeznaczona jest pod szkołę muzyczną”  – mówi Obratański.

Wiemy jednak, że ostatecznie Szkoła Muzyczna ma się wprowadzić do nowego obiektu do 1 września 2022 roku.

Całe Koneckie Centrum Kultury zwieńczyć ma wielka, hala widowiskowa z mobilną sceną. W styczniu ma być ogłoszony przetarg na jej budowę. Może ona kosztować nawet kilkanaście milionów złotych. Gmina otrzymała na ten cel 3 mln zł z Funduszu Inwestycji Samorządowych i zamierza tę wielką inwestycję realizować na raty, licząc jednocześnie na zwiększenie dotacji.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *