REKLAMA

Charytatywnie i na sportowo podczas dnia otwartego w Mechaniku [wideo, zdjęcia]

Trzy wydarzenia rozegrały się wczoraj na terenie koneckiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Przybyli wzięli udział w dniu otwartym tej szkoły, akcji Końskie Biega, a także Polski Czerwony Krzyż potrzebującym rozdał specjalne rowery. 

REKLAMA

Od 8.00 rano trwał dzień otwarty, czyli szkoła prezentowała gimnazjalistom swoją ofertę. Przybyli mogli zapoznać się z kierunkami kształcenia w technikum oraz w szkole branżowej. Zainteresowanych było naprawdę wielu. –„Od rana odwiedzali nas uczniowie szkół gimnazjalnych. Właściwie dopisały wszystkie gimnazja z Końskich. Byliśmy zaskoczeni tak dużą liczbą odwiedzających, zainteresowanie było bardzo duże z czego się bardzo cieszymy. Cieszy nas też fakt, że tak dużo osób wzięło udział w akcji, którą organizujemy już po raz dziewiąty w naszej placówce.” – opowiada dyrektor Mechanika Beata Jakubowska.

Mowa o akcji Końskie Biega, która dotychczas nosiła nazwę Polska Biega. To pomysł obecnego wiceburmistrza Końskich Krzysztofa Jasińskiego, który zapoczątkował tę inicjatywę na terenie naszego miasta. W koneckiej edycji akcji „Polska Biega” kiedyś brali udział wybitni sportowcy jak Robert Korzeniowski, Tomasz Majewski, Piotr Małachowski, a także dziennikarz sportowy Przemysław Babiarz.  W piątek pobiegło około 500 uczestników – 380 uczniów oraz ponad 120 osób spoza szkoły. –„Nie było miejsc, każdy był wygrany. Zależy nam na tym by promować aktywny sposób spędzania czasu wolnego. Staramy się wszyscy dać dobry przykład. Dzisiaj to jest bardzo ważne, bo młodzież coraz więcej czasu spędza przed komputerem.” – mówi dyrektor Jakubowska.

REKLAMA

Każdy kto przebiegł dystans 2 kilometrów wziął udział w losowaniu nagród. Akcji i dniu otwartemu towarzyszyły także pokazy – swoje umiejętności prezentowali uczniowie z klasy wojskowej, a pani dyrektor wspólnie z kierownikiem warsztatów zaprezentowała specjalny elektryczny wózek, który został wyremontowany przez uczniów. –„Jest to wózek akumulatorowy, platformowy z lat siedemdziesiątych. Przez wiele lat był nieeksploatowany ze względu na to, że wyczerpane były akumulatory. Przy pomocy uczniów i pracowników warsztatów od roku trwała odbudowa, cała rekonstrukcja wózka od podstaw. Łącznie z czyszczeniem ramy, zakupem nowych akumulatorów i zewnętrznymi pracami. Jest on teraz w pełni sprawny i  można na nim teraz przewozić różnego rodzaju materiały.” – opowiada Grzegorz Sapieja, kierownik warsztatów w ZSP nr 1 w Końskich.

Impreza w Mechaniku była też okazją do przekazania potrzebującym nowych, specjalnie dostosowanych rowerów. To prezenty od koneckiej delegatury Polskiego Czerwonego Krzyża. Razem z prezesem PCK w Końskich rowery wręczała Dorota Duda – członek Zarządu Powiatu Koneckiego. –„Ta akcja jest organizowana przez szereg lat. W tej chwili czwarty raz wydajemy rowery dla osób niepełnosprawnych. Polskie Czerwony Krzyż dzięki temu, że ma rozstawione pojemniki na ulicach Końskich i powiatu pozyskuje odzież i buty. Ze sprzedaży tego mamy pieniądze, za które zakupujemy rowery dla osób potrzebujących. Do tej pory wszystkie osoby, które złożyły podania u nas o przyznanie roweru dla osoby niepełnosprawnej te rowery otrzymały. Rowery są dostosowane i w trzech wielkościach: mały, średni, duży. Rowery wydawane są na podstawie podania oraz świadectwa lekarskiego wydawanego przez Powiatową Komisję o Niepełnosprawności. Następnie komisja przy PCK rozpatruje wnioski i przyznaje te rowery.” – tłumaczył nam Piotr Szemberg z Polskiego Czerwonego Krzyża.

Tym razem rowery otrzymali: Rafał Lipiński z Gowarczowa, Renata Czerczak z Brodów, Jan Ciszewski z Końskich, Zbigniew Drelich z Wiosny i Emilia Gajewska z Końskich.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *