REKLAMA

Chcą kwestować na rzecz renowacji grobów

Członkowie Komisji Opieki nad Zabytkami i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego chcą w okresie Święta Zmarłych przeprowadzić tradycyjną kwestę na rzecz renowacji zabytkowych grobów na cmentarzu w Końskich. Nie wiadomo jednak czy zbiórka dojdzie do skutku w związku z sytuacją epidemiczną w kraju. 

REKLAMA

 

Foto: archiwum tkn24.pl, listopad 2019

Przypomnijmy, że tylko w ubiegłym roku w kwestę na odnowę nagrobków zaangażowanych było 39 wolontariuszy, którzy zebrali nieco ponad 20,5 tysiąca złotych. Za te środki odnowiono między innymi pomnik Jezusa Chrystusa dźwigającego krzyż dłuta Mikołaja Szlifierza oraz żeliwny grób Leony Hodnikiewicz –„Chcemy kontynuować te działania z ubiegłych lat. Zgłosiłem zbiórkę do MSWiA i na ten moment przygotowujemy się do kwesty. Oczywiście życie i zdrowie ludzkie jest najważniejsze, więc dostosujemy się do wszystkich rządowych obostrzeń. Jeżeli jednak będzie można, cmentarze będą otwarte to i nasza kwesta się odbędzie. Zbiórkę zgłosiliśmy na cztery dni tj. od piątku 30 października do Zaduszek 2 listopada” – mówi nam Wojciech Pasek, prezes PTTK Końskie i organizator zbiórek.

REKLAMA

Z uwagi na epidemię Komisja Opieki nad Zabytkami ma trudności by spotkać się w pełnym składzie. Nie wiadomo więc na ten moment do końca, na które pomniki będzie prowadzona zbiórka –„Na pewno odremontujemy kilka grobów. Wśród nich będzie na pewno grobowiec Józefa Milberta, wachmistrza w I Brygadzie Legionów Polskich, który zginął w Sielpi” – tłumaczy nam Wojciech Pasek.

Kwesty na odnowę grobów w Końskich prowadzone są od 2016 roku. Dotychczas wyremontowano kilkanaście zabytkowych pomników.

REKLAMA

3 thoughts on “Chcą kwestować na rzecz renowacji grobów

  1. Pingback: Odwołana kwesta na odnowę grobów na koneckim cmentarzu | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *