REKLAMA

Ciepłownia gazowa w Końskich po oficjalnym otwarciu [wideo, zdjęcia]

Trzy kotły gazowe o mocy 2,8 megawata każdy znajdują się w nowej kotłowni gazowej, która powstała przy miejskiej ciepłowni w Końskich. Docelowo mają się tam znaleźć cztery takie urządzenia. Kotłownię we wtorek oficjalnie zaprezentowano, a nawet poświęcono. To pierwszy krok do utworzenia w mieście nowoczesnej, samowystarczalnej ciepłowni przyszłości, która w pełni odejdzie od generowanie ciepła przez spalanie węgla. 

REKLAMA

„Cały świat, cała Europa, również Polska przeżywają poważne problemy związane z rynkiem energetyki. Wiemy co się stało na rynku gazu, wiemy też jak przyjęty w Unii Europejskiej program 'Zielonego Ładu’ wpływa na ceny energii. W ubiegłym roku przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Końskich zapłaciło więcej za prawo do emisji CO2 niż za węgiel. […] Dlatego Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wspólnie z partnerami, w tym z gminą, od dłuższego czasu poszukiwało sposobu na to by ciepło dla miasta było umiarkowanie tanie. By huśtawka cenowa nie oddziaływała w ten sposób na naszych mieszkańców. Wprawdzie cena ciepła dla odbiorców grupowych wzrosła o 20%, ale dzieje się to w warunkach, w których węgiel zdrożał o 100%, a cena gazu o 400%. W warunkach, w których na wolnym rynku prawo do emisji CO2 z 4-5 euro za tonę sprzed pięciu laty dzisiaj skoczyło do prawie 90 euro za tonę” – mówił we wstępie do krótkiej uroczystości Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

W jednym z budynków znajdujących się na placu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Końskich w czerwcu rozpoczęły się prace, których celem było utworzenie kotłowni gazowej. PEC w Końskich zawarł umowę z Krajową Agencją Poszanowania Energii Sp. z o.o. w Warszawie współfinansowaną w 70% ze środków europejskich z programu ELENA. Zgodnie z przedstawioną analizą modernizację systemu podzielono na etapy, z których pierwszy polegał na budowie kotłowni gazowej z trzema kotłami o mocy 2,8 MW każdy. Na sfinansowanie inwestycji PEC uzyskał pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Wykonawcą robót wybranym w przetargu została firma SAWOX Jan Wolak Sp. Jawna, a wartość zamówienia wyniosła 4 704 200,00 zł. Inwestycja została zakończona w połowie grudnia. Zakres robót to przystosowanie istniejącego budynku zmiękczalni do funkcji kotłowni gazowej na docelowo cztery kotły gazowe każdy o mocy 2,8 MW na terenie ciepłowni w Końskich  i połączenie kotłów gazowych z istniejącą siecią. Dzięki tej inwestycji konecka energetyka ograniczy emisję gazów cieplarnianych i przestanie ponosić koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 -„Ta część ciepłowni oparta o nowe kotły gazowe pozwoliła nam w ciepłowni głównej wyłączyć z użytkowania największy kocioł węglowy 24 megawatowy. Dzięki temu już od sierpnia PEC mogło złożyć wniosek o wyłączenie z systemu zakupu praw do emisji CO2, a więc z tej gilotyny cenowej, która z prawa do emisji CO2 czyni jeden z istotnych kosztów dla korzystających z ciepła miejskiego” – mówi Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

REKLAMA

O przeprowadzonej inwestycji szerzej opowiadali: Tomasz Szatkowski – prezes  Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Końskich oraz Jan Wolak – właściciel firmy Sawox, która realizowała kotłownię:

„W tym starym budynku kiedyś była zmiękczalnia wody. Powstała w latach 60-tych, a teraz został zmodernizowany. Udało się w nim zmieścić trzy kotły gazowe o mocy 2,8 MW, które pozwolą nam w prawie całym okresie grzewczym zastąpić funkcjonowanie kotła węglowego. Dzięki tej inwestycji wyszliśmy z systemu ETS, ale możemy spokojniej patrzeć w przyszłość. Co prawda ceny gazu oszalały, ale zgodnie z informacjami fachowców w drugiej połowie roku powinny się ustabilizować. Najbliższe lata to trochę spokoju, ale musimy pomyśleć o kolejnych inwestycjach rozwojowych, które nam pozwolą funkcjonować w dłuższym okresie czasu” – mówił Tomasz Szatkowski, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Końskich.

„Realizacją tego zadania zajmowaliśmy się od połowy czerwca. Dzięki bardzo dobrej współpracy służb technicznych PEC-u oraz administracji, szczególnie starostwa, udało nam się zrealizować włącznie z projektem tę inwestycję w tak krótkim czasie. Są tu zbudowane trzy jednostki 2,8 MW, miejsce jest też na czwarty. W przyszłości będą cztery. Jak usłyszeliśmy ciepłownia współpracuje razem z kotłami węglowymi, z 15 megawatowym kotłem węglowym i to stanowi zabezpieczenie ogrzewania dla miasta” – dodawał Jan Wolak, firma SAWOX.

Powstanie kotłowni w okresie od połowy czerwca do połowy grudnia było nie lada wyczynem. Odpowiedzialni za nią podkreślają, że udało się to tylko dzięki dobrej współpracy różnych służb i jednostek:

„Jestem pod wrażeniem tego, że inwestycję dało się zrobić w tak krótkim czasie i tak długim zakresie […] Reprezentując agencję chciałbym wspomnieć, że chociaż takie inwestycje są bardzo ważne to musimy pamiętać o efektywności energetycznej. Kluczem do spełnienia wszystkich wymagań jest efektywność energetyczna, czyli trzeba dbać mocno by redukować zapotrzebowanie na końcach tych sieci – modernizować i budynki i ciągi przemysłowe, modernizować sieci by redukować straty ciepła. To jest bardzo ważne” – przemawiał Dariusz Koc z Krajowej Agencji Poszanowania Energii w Warszawie.

„Nie udałoby się to przedsięwzięcie w tak szybkim tempie zrealizować gdyby nie dobra współpraca z administracją. Zarówno rządową na poziomie Urzędu Wojewódzkiego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, jak i szczebla samorządowego, czyli starostwa powiatowego, które wydaje pozwolenie na budowę. Tutaj sprawna reakcja tych służby spowodowała, że cykl  budowy był niezwykle szybki”  – podkreślał burmistrz Obratański.

Przejście na kotły gazowe z jednej strony ma być ucieczką w ogrzewaniu mieszkań w Końskich od ekologicznych podatków, z drugiej zaś realnym odchodzeniem od węgla w naszym mieście, a więc i redukcji szkodliwych substancji w powietrzu, którym oddychamy. Jest to także pierwszy krok do stworzenia w Końskich ciepłowni przyszłości opartej o energetykę odnawialną:

„To jest wstęp czegoś co nosi nazwę Ciepłowni Przyszłości i jest jednym z dwóch projektów przygotowywanych przez PEC. Jedno z dużych osiedli ma być w przyszłości ogrzewane bezemisyjnie, głównie energią ze źródeł odnawialnych. W tle jest jeszcze drugi projekt: energetyka lokalna dla przyszłości. On zakłada unowocześnienie całego zasoby, którym dysponuje dzisiaj Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i przekształcenie tego zakładu w taki, w którym proces dekarbonizacji nie jest tylko hasłem, ale jest rzeczywistą, efektywną reakcją na zmieniające się warunki na świecie” – tłumaczy Krzysztof Obratański.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Końskich wspólnie z kilkoma partnerami, w tym między innymi z Konecką Spółdzielnią Mieszkaniową, opracowuje obecnie dwa wielkie projekty pt. „Ciepłownie przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” oraz „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”. Ich łączna wartość to przeszło 60 mln złotych. Jednostki liczą na pozyskanie środków na ich przyszłą realizację między innymi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wdrożenie tych projektów w życie pozwoliłoby ogrzewać Końskie w 100% ekologiczną energią, a to przełożyłyby się na maksymalne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie w mieszkaniach, domach i firmach.

W prezentacji nowej kotłowni gazowej udział wzięli między innymi przedstawiciele PEC-u oraz firmy Sawox, która była wykonawcą zadania. Uczestniczyli w niej także reprezentanci gminy Końskie: burmistrz Obratański, jego zastępcy Marcin Zieliński i Krzysztof Jasiński oraz radni. Przedstawiciele KSM Końskie: prezes Jacek Martyka i jego zastępca Marcin Pałosz, prezes ZGM Koński Krzysztof Stoiński. Obecny był także wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk oraz ksiądz dziekan Andrzej Zapart, który poświęcił cały obiekt.

Zdjęcia:

REKLAMA

8 thoughts on “Ciepłownia gazowa w Końskich po oficjalnym otwarciu [wideo, zdjęcia]

  1. Mieszkaniec pisze:

    Modernizacja kosztuje, więc: Kiedy kolejne podwyżki co?

  2. Kaczka z kotem pisze:

    Z niecierpliwością czekamy na kolejną podwyżkę. Dziękujemy Ci 'polski ładzie’

  3. Czekająca na zmiany pisze:

    Biskupie, chyba najwyższa już pora na zmiany w Końskich.

  4. dziwna sprawa pisze:

    Może wszystko ustawione że tak szybko zrobione. PEC Końskie w miesiącu marzec tego roku ogłosił postępowanie https://platformazakupowa.pl/transakcja/432606 zaś maju anulował ze względu na brak środków finansowych.

  5. Janek pisze:

    Najpierw musi być drożej aby było taniej.

  6. M... moje moje miasto... pisze:

    Proszę o publicze wytłumaczenie sensowności tej nowoczesnej inwestycji mającej nam dać korzyści, poświęconej nawet przez kapelana skoro rozliczenia za centralne za 2023 – rozliczenie kosztów stałych c. o. dla budynków i co mamy? mamy podwyżkę ponad 30%. Pytanie zasadnicze po co ta inwestycja…?
    Czy to może „słomiany miś”…
    Wystarczyło poczekać rok, dwa i mamy „słomianego misia”…
    Proszę o wypowiedź Pana Burmistrza – mamy koniec stycznia 2024. Nadmieniam że rz@dowe tarcze za węgiel i gaz w 2023 jeszcze obowiązywały…

Dodaj komentarz