REKLAMA

Cmentarze zamknięte podczas weekendu, pracownicy administracji publicznej pracują zdalnie

Podczas konferencji prasowej Premier RP Mateusz Morawiecki poinformował o zamknięciu cmentarzy od 31 października do 2 listopada. Oznacza to, że nie odwiedzimy grobów naszych bliskich podczas dnia Wszystkich Świętych. Wystosował także dyrektywę do pracowników administracji publicznej, by tam, gdzie to możliwe pracować zdalnie. Mateusz Morawiecki po raz kolejny apelował także do seniorów.

REKLAMA

Fot. Twitter – Ministerstwo Zdrowia.

„Analizowaliśmy ten problem bardzo dokładnie i podjęliśmy decyzję, że zarówno dzień poprzedzający Wszystkich Świętych, dzień Wszystkich Świętych, a także Dzień Zaduszny to będą dni, w czasie których cmentarze będą zajęte, a więc sobota, niedziela i poniedziałek. Czekaliśmy z tą decyzją, ponieważ cały czas żyliśmy nadzieją, że liczba zachorowań będzie choć trochę malała, ale dziś jest większa niż wczoraj. Nie chcemy prowadzić do zwiększenia ryzyka na skutek tego, że na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej i przed cmentarzami będą gromadzić się duże grupy osób” – przemawiał podczas konferencji Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Po raz kolejny o szczególną ostrożność, ograniczenie wychodzenia z domu oraz korzystanie z rządowego programu pomocy seniorom podczas epidemii apelował Premier RP.

„Kolejna sprawa to mój apel do seniorów. Drodzy nasi rodzice, dziadkowie, to wasze zdrowie i życie jest najbardziej zagrożone. Wynika to jednoznacznie z tabeli śmiertelności, którą dzień po dniu analizujemy i widzimy to bardzo wyraźnie. Powyżej 70 roku życia to zagrożenie rośnie absolutnie gwałtownie, dlatego dziś nasz apel przyjmuje formę alarmu, żeby seniorzy pozostali w domu […] Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów ma temu służyć, by zrobić zakupy, jeżeli rodzina nie może wesprzeć. Seniorzy muszą pozostać w domach, nie spotykać się z dziećmi, wnukami, młodzieżą, a jeśli już w tym kontakcie przekazania zakupów, to w sposób zachowujący względy sanitarne i dystans, bo od tego zależy wasze życie” – apelował Premier RP.

Kolejna decyzja Mateusza Morawieckiego to przeniesienie pracowników administracji publicznej w tryb pracy zdalnej.

„Wszyscy pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą wykonywać pracy w miejscu, stacjonarnie, muszą pracować zdalnie. To też jest regulacja na najbliższe 2 tygodnie z możliwością przedłużenia” – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier RP apeluje także do przedsiębiorców, by tam, gdzie nie jest to konieczne pracownicy wykonywali swoje obowiązki zdalnie.

Oprócz zamknięcia cmentarzy oraz przeniesienia pracowników administracji publicznej na tryb pracy zdalnej nie wprowadzono nowych obostrzeń.

„Dbajmy o to, żeby zabezpieczyć się przed rozwojem pandemii. Stąd dzisiejsza decyzja, o której mówił pan premier, ale jednocześnie nie wprowadzamy większej liczby dodatkowych obostrzeń, bo chcemy bardzo uważnie w przyszłym tygodniu obserwować jak będzie rozwijała się pandemia” – przemawiał Adam Niedzielski, Minister Zdrowia.

Przypominamy o obecnie funkcjonujących obostrzeniach:

Do godziny 16:00 młodzież do 16 roku życia będzie mogła wychodzić z domu tylko pod opieką dorosłych. Gastronamia od soboty funkcjonować ma tylko na wynos i na dowóz. Podobnie bary i puby. W sklepach 5 osób na 1 kasę  lub 1 osoba na 15 m2 w placówkach powyżej 100m2.

Zgromadzenia będą mogły odbywać się tylko do 5 osób. Osoby powyżej 70 roku życia, które nie świadczą pracy mają nie wychodzić z domów. Zakaz dotyczy wszystkich seniorów za wyjątkiem wychodzenia w celu: wykonywania czynności zawodowych; zaspokajania niezbędnych potrzeb życiowych, sprawowania lub uczestniczenia w obrzędach kultu religijnego.

Rząd dokonał zamknięcia sanatoriów. W dalszym ciągu trwa: zawieszenie działalności siłowni, klubów fitness, basenów, aquaparków. Póki co nie ma decyzji o zamknięciu cmentarzy na Wszystkich Świętych, ale Premier Morawiecki nie wyklucza, że taka decyzja zapadnie w przyszłym tygodniu.

22 505 11 11 – to specjalna uruchomiona infolinia dla seniorów. Osoby 70+ mogą pod tym numerem zamówić dla siebie choćby zakupy, czy leki, uzyskać też wsparcie psychologiczne.

Oprócz wspomnianych działają też wszystkie obostrzenia wprowadzone jakiś czas temu dla stref czerwonych:
– obowiązują limity dotyczące liczby osób, które znajdują się w obiektach handlowych: w sklepach o powierzchni do 100 m2 – 5 osób na kasę, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 osoba na 15 m2. Klienci są też zobligowani do noszenia rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.
– zakaz organizacji kongresów i targów;
– lokale gastronomiczne – tylko na wynos i dowóz
– od 19 października br. zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesel, konsolacji i innych);
– podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7 m2;

Ponadto rząd zaleca stosowanie się do zasady DDMA+W:

Dystans
Dezynfekcja
Maseczka
Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
Wietrzenie

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

REKLAMA

3 thoughts on “Cmentarze zamknięte podczas weekendu, pracownicy administracji publicznej pracują zdalnie

  1. Władza wie jak odegrać się na suwerenie za marsze protestacyjne i za upominanie się o swoje prawa.W komunie władza karała naród w ten sposób że w skllepach nic nie było.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *