REKLAMA

Co należy wiedzieć o podatku Belki? Czym jest, jak obliczyć i kiedy należy go zapłacić?

Podatek Belki został wprowadzony w 2002r. przez ówczesnego ministra finansów Marka Belkę. Od tamtego momentu, gracze giełdowi oraz oszczędzający na lokatach corocznie muszą uiszczać niniejsze zobowiązanie. Podatek Belki od momentu wprowadzenia znacznie ewoluował, początkowo wynosił 20% i dotyczył jedynie zysków osiąganych z lokat oraz z depozytów bankowych. Zasadnicza zmiana nastąpiła w 2004r., kiedy to podatek obniżono do 19% oraz został rozszerzony na dochody uzyskiwane z inwestycji w papiery wartościowe.

REKLAMA

Co należy wiedzieć o podatku Belki? 

O podatku Belki zrobiło się głośno w chwili, kiedy politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego wystąpili z postulatem jego likwidacji. Ludowcy postulują, że likwidacja podatku Belki oraz likwidacja marż od kredytów oraz wyemitowanie dwuletnich obligacji Skarbu Państwa to niezawodny sposób na to, by poprawić sytuację finansową polskiego społeczeństwa.

REKLAMA

Faktycznie, likwidacja podatku Belki byłaby wielką pomocą dla Polaków, gdyż po wyeliminowaniu go część zysków wypracowanych na depozytach bankowych, w funduszach inwestycyjnych oraz w akcjach trafiałaby do kieszeni Polaków a nie jak ma to miejsce obecnie, do budżetu Państwa. W świetle obecnie obowiązującego prawa, każda osoba fizyczna która wypracowała zysk musi wpłacić określoną daninę.

Od 2004r. podatek Belki wynosi 19% wypracowanego zysku. Podatek od lokat pobierany jest automatycznie po wygaśnięciu produktu bankowego i wynosi wspomniane 19% od wypracowanego zysku.

Czy można znaleźć lokatę bankową bez podatku Belki?

Inwestorzy wiedząc, że podatek Belki znacząco obniża zysk z lokat, szuka rozwiązań, które mogłyby skutecznie obejść to zobowiązanie w pełni legalny sposób. Rozwiązaniem które było szczególnie korzystne były lokaty bankowe o jednodniowej kapitalizacji. W przypadku tych lokat, odsetki doliczane są po jednym dniu i zwykle nie przekraczają 2,5 PLN, więc wyliczony od nich podatek nie przekroczy 0,50 PLN. Inwestorzy w świetle ówcześnie obowiązujących przepisów zaokrąglali tak wyliczony podatek w dół, spadał do O PLN.

W 2012r. nastąpiły jednak zasadnicze zmiany. Chodzi o to, że od tamtej pory kwota podatku musi być obligatoryjnie zaokrąglana w górę. Interpretując zapisy prawne w ten właśnie sposób, istnieje konieczność zapłaty podatku nawet od minimalnej wartości odsetek. W 2012r. bardzo popularne stały się polisolokaty, które miały być kolejnym sposobem na obejście podatku Belki. Produkty oparte na produkcie ubezpieczeniowym nie były opodatkowane do 2015r., kiedy to przeprowadzono nowelizację przepisów, gdzie opodatkowano również ten instrument finansowy.

Zgodnie z obowiązującym w 2022r. prawem niemożliwe są do znalezienia lokaty bankowe bez podatku

W jakich państwach funkcjonuje odpowiednik polskiego podatku Belki?

Ekonomiści często określają podatek Belki jako stanowiący karę dla przedsiębiorców za inwestowanie. Okazuje się, że w wielu europejskich państwach istnieje podatek, który byłby analogiczny do polskiego podatku Belki. W Polsce zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych miał być jedynie tymczasowym rozwiązaniem, które jest obecne dwie dekady. Podatek od zysków kapitałowych jest obecny w systemach podatkowych takich państw jak Stany Zjednoczone Ameryki, gdzie jest zależne od łącznych dochodów dlatego też osoby, które wypracowały stosunkowo mniejszy dochód zapłacą mniej. W Chinach, podatek od dochodów kapitałowych wyniesie 20%. W Finlandii oraz w Irlandii, kwota podatku przekracza 30%. Dania to państwo, gdzie ekonomiści odnotowują najwyższy podatek od dochodów kapitałowych. Dochody z odsetek w tym państwie są opodatkowane stawką 37,5% jednak kiedy dochód przekroczy 45800 DK oraz 91600 DK w przypadku małżeństw, automatycznie wzrasta do 42,7%. W Danii zyski z akcji oraz z dywidend opodatkowane są 27% podatkiem, jeśli dochód nie przekracza 55300 DK w przypadku osoby indywidualnej oraz 110600 DK w przypadku małżeństw, powyżej tej kwoty podatek wyniesie do 42% od nadwyżki.

W Rosji, Republice Czeskiej oraz na Węgrzech zyski z lokat wlicza się do dochodu, natomiast podatek naliczany od zysków kapitałowych nie podlega wyodrębnieniu.

Więcej informacji na temat lokat bankowych: https://moneycore.pl

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz