REKLAMA

Co powstanie przy Sielpi? Będą to termy, czy park rozrywki?

Gmina Smyków dysponuje czternastoma hektarami gruntu po południowej stronie Sielpi. Kiedyś ten teren służył za pole namiotowe, jednak obecnie jest niezagospodarowany. Włodarze Smykowa mają ambitne plany, jakie można wdrożyć na tak dużym obszarze. Odbyło się już jedno spotkanie z firmą opracowującą koncepcje zagospodarowania terenu.

REKLAMA

Zdjęcie poglądowe.

Planem gminy nie jest obranie jedynie jednego kierunku do zagospodarowania tego miejsca. Włodarze Smykowa liczą na różnorodne i ambitne koncepcje dotyczące terenu przy Sielpi.

„Tu chodzi o to, żeby pójść wielowątkowo, bo to jest dosyć duży teren. To nie są stricte projekty docelowe, ale z tego względu, że jest to szeroki temat, a może tam powstać wiele fajnych, różnych rzeczy, chodzi o to, żeby mieć dwa alternatywne rozwiązania. Jeżeli będziemy mieć tego typu projekty czy koncepcje, to będziemy mogli rozstrzygnąć, w jaki sposób dalej to prowadzić. Wchodzi tu w grę inwestor zewnętrzny” – mówi nam wójt gminy Smyków Jarosław Pawelec.

REKLAMA

Fot. Gmina Smyków.

Jedną z opcji, jaką rozpatruje wójt jest pozyskanie wód termalnych. Gmina postawiła już pierwszy krok ku tej inwestycji.

„W zeszłym roku złożyliśmy wniosek o odwiert geotermalny, uzyskał on pozytywną ocenę formalną. Odwiert będzie na 1220 metrów głębokości. Koszt takiego odwiertu to ponad 11 milionów 700 tysięcy złotych, w tym dotacja 9mln 525 tysięcy z NFOŚ. Pozostałość to podatek VAT, który gmina i tak później odzyska […] Gdyby się okazało, że nie otrzymamy dofinansowania bądź nie mamy szansy skorzystać z tych wód, to teren Sielpi jest tak duży, że może powstać wiele alternatyw” – informuje nas Jarosław Pawelec.

Fot. Gmina Smyków.

Gmina Smyków współpracuje także z firmą Success Parks Daniel Heinst z Warszawy, która specjalizuje się w tworzeniu koncepcji tematycznych parków rozrywki takich jak Majaland w Kownatach czy Mandoria nieopodal Łodzi, który niedługo zostanie otwarty. Przedsiębiorstwo podejmuje się przygotowania koncepcji jedynie wtedy, kiedy analizy wskazują na rentowność projektu.

Wójt Jarosław Pawelec spotkał się z Danielem Heinstem osobiście w sprawie Sielpi i jest bardzo optymistycznie nastawiony. Firma przygotuje koncepcje dla gminy Smyków do końca kwietnia. Do jej konkretnych zadań należą: analiza potencjału lokalizacyjnego, rynku, budżetu, modelu biznesowego i ram czasowych inwestycji. Dwa projekty koncepcyjne zagospodarowania przestrzeni  omówione będą z włodarzami Smykowa. Firma ma zadanie przygotowania także: selekcji atrakcji, wyboru alternatyw, projektu założeń rzeczowo – finansowych, projektu koncepcyjnego w perspektywie, wizualizacji, modeli 2D lub 3D.

Fot. Gmina Smyków.

Do tematu z pewnością będziemy powracać.

 

REKLAMA

3 thoughts on “Co powstanie przy Sielpi? Będą to termy, czy park rozrywki?

  1. Można mieć wątpliwość czy wspomniany Daniel Heinst jest faktycznie autorem koncepcji parku Majaland .Według udzielanych wczesniej informacji Daniel Heinst pracował przy projekcie jako project manager.Co do projektu Mandoria to zdaje się jest jeszcze inne uwarunkowanie.Z treści artykułu wynika,że najpierw została opracowana analiza rynku a potem został wybrany wykonawca.Nieco dziwna kolejność.

  2. Twister Fun Park 7 kwietnia 2021 at 21:00 - Reply

    Na zdjęciu z Panem Wójtem widać chyba raczej Piotra Wiechę z Rabkolandu importera urządzęń rozrywkowych z Niemiec niż kogokolwiek innego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *