REKLAMA

Co powstanie w Końskich w 2018 roku? Część I [wideo]

W ostatnich dniach porozmawialiśmy z burmistrzem Końskich Krzysztofem Obratańskim o planach dotyczących inwestycji w 2018 roku. W budżecie na najbliższe 12 miesięcy zapisano na tego typu projekty aż 40 milionów złotych. 

REKLAMA

Największym wyzwaniem, a zarazem najbardziej kosztowną inwestycją ma być rewitalizacja Sielpi – pozyskano na nią 25 milionów złotych ze środków zewnętrznych, wszystkie prace mają kosztować około 30 mln zł. Władze gminy Końskie liczą, że mimo protestów ekologów uda się rozpocząć tę wielką przebudowę jeszcze jesienią tego roku. –„Czekamy na rozstrzygnięcie w WSA protestu ekologów. Przygotowany jest projekt przetargu, który na zasadzie zaprojektuj i wybuduj pozwoli nam na znalezienie wykonawcy, który mógłby po sezonie rozpocząć główne prace, czyli odmulanie dna zbiornika. Projekt przewiduje, że będzie to inwestycja dwuletnia z poprawkami i pewnym rozciągnięciem prac na trzeci rok.” – informuje Krzysztof Obratański.

Władze planują by prace były wstrzymywane na czas sezonu turystycznego. Decyzja środowiskowa wymusza rozpoczęcie prac jesienią. Kolejny kosztowny projekt to przebudowa zbiornika wodnego na tak zwanym Starym Młynie i poprawa warunków turystyczno-rekreacyjnych przy zbiorniku na tak zwanych Browarach. –„Stary Młyn i częściowo Browary. One zostaną poddane nie tylko zabiegom odmulającym, nie tylko będzie tam przebudowa budowli piętrzących, ale będzie temu towarzyszyła próba przekształcenia okolic w urocze, zorganizowane miejsce spacerowe, rozrywkowe, rekreacyjne. Stary Młyn przekształci się w coś na kształt Browarów jeśli chodzi o zasadniczy wygląd, a dzisiejsze Browary zostaną znacznie powiększone jeżeli chodzi o walory rekreacyjne. Na to mamy przyznane już 11 milionów złotych.” – tłumaczy burmistrz.

REKLAMA

Poważnych zmian w końcu doczeka się stadion znajdujący się między ulicą Południową a Robotniczą. Na tym terenie powstało już boisko ze sztuczną nawierzchnią, skatepark, boisko do siatkówki i plac zabaw. W tym roku ruszyć mają kolejne prace. –„Dostaliśmy 1,5 miliona złotych dofinansowania na budowę stadionu lekkoatletycznego. W tej chwili jesteśmy w trakcie przetargu na budowę budynku zaplecza. Będziemy aplikować uzupełniająco o pieniądze na przebudowę płyty głównej, ale już wiemy że przy użyciu tych środków jesteśmy w stanie rozpocząć i zaawansować prace by mieć budynek zaplecza, część lekkoatletyczną i pełną instalację podziemną  dla potrzeb budowy stadionu sportowego ogólnoużytkowego z komunikacją i widownią. Przewidujemy, że zakończenie tego projektu nastąpi w roku przyszłym, ale poziom zaawansowania w tym roku powinien być znaczny.” – opowiada burmistrz Obratański.

Przebudowa OSiR-u, rewitalizacja zbiornika na Starym Młynie i budowa Przedszkola w Pomykowie to tylko niektóre z inwestycji zaplanowanych na 2018 rok.

Władze gminy do budynku zaplecza już zaprosiły Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. WORD jest zainteresowany obiektem – w pomieszczeniach mogłyby więc odbywać się egzaminy teoretyczne, a na przebudowanym placu manewrowym OSiR-u egzaminy praktyczne.

W końcu nowego przedszkola doczekają się mieszkańcy Pomykowa, a szkoła zacznie powstawać w Kopaninach. –„W obu przypadkach to inwestycje oświatowe dla których będziemy poszukiwać pieniędzy zewnętrznych, ale zdajemy sobie sprawę z problemów w ich uzyskaniu. Tu pierwszeństwo dawanej jest tym, którzy mają mało przedszkoli i szkół. Głównie pieniądze idą na remonty, doposażenia i przebudowy. W wyjątkowych przypadkach na budowy. Gmina Końskie ma tu problem wynikający ze zbyt dobrej, solidnej bazy szkolnej i przedszkolnej. Ma problem z wykazaniem, że nowe zasoby są jej potrzebne. Ja jestem przekonany, że nowe przedszkole w Pomykowie jest potrzebne. Pierwotny plan zakładał tam trzy oddziały, ale zmodyfikowaliśmy go. Tam będą dwa oddziały i w tym projekcie jest też miejsce dla filii Biblioteki Publicznej. Chcemy jeszcze w styczniu ogłosić przetarg na budowę tego przedszkola.  Szkoła w Kopaninach powstanie na raty. Teraz przedmiotem przetargu będzie budynek główny. Rozstrzygnięcie przetargu już pozwoliłoby na to by zapewnić uczniom chodzącym do Grabkowa diametralnie inne warunki uczenia się i to w ciągu roku. Daje nam też możliwość skorzystania z tego nieszczęsnego zapisu z programie operacyjnym, który mówi o tym, że nacisk idzie na rozbudowę, przebudowę, dokończenie. Zaprojektowaliśmy tak tę szkołę by można było w trakcie dobudować moduł przedszkolny, czy jako odrębny moduł sali gimnastycznej. Na te rzeczy będziemy ubiegać się o dofinansowanie.” – opowiada o projektach szkolnych burmistrz Obratański.

O pozostałych zaplanowanych na 2018 rok inwestycjach na terenie gminy Końskie dowiecie się Państwo z naszych kolejnych materiałów wideo.

REKLAMA

One thought on “Co powstanie w Końskich w 2018 roku? Część I [wideo]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *