REKLAMA

Co trzeba zmienić w powiecie koneckim? Wnioski po konsultacjach społecznych [wideo]

Powiat konecki opracowuje Strategię Rozwoju do 2032 roku. Do 15 marca wszyscy mieszkańcy mogli wypełniać specjalne ankiety, w których wskazywali między innymi na to czego w regionie brakuje i co jest jego największym problemem. Kilka dni temu w Starostwie Powiatowym w Końskich odbyło się spotkanie podsumowujące konsultacje. Jednak na gotowe rozwiązania wskazanych problemów przyjdzie nam jeszcze poczekać. 

REKLAMA

„Spotkaliśmy się by porozmawiać o dokumencie jakim jest Strategia Rozwoju Powiatu Koneckiego. To dokument mówiący o naszych celach jakie będziemy realizować do roku 2032. Na chwilę obecną ten dokument w powiecie nie jest obligatoryjny. Wychodzimy jednak naprzeciw, bo te cele będziemy mogli realizować z dofinansowań z różnych źródeł Unii Europejskiej. Na spotkaniu są obecni przedstawiciele całego powiatu: radni powiatowi, dyrektorzy i kierownicy jednostek, są mieszkańcy i przedstawiciele szkół ponadpodstawowych. Celem strategii są takie działania by doprowadzić do sytuacji by jak najwięcej młodych ludzi zostało w powiecie koneckim, by nie musieli oni emigrować do innych województw”  – mówi nam Jarosław Staciwa, członek zarząd powiatu koneckiego.

REKLAMA

Dokument diagnozujący największe problemu powiatu koneckiego już powstał, ma on ponad sto stron (znajdziecie go TUTAJ). Spotkanie sprzed kilku dni służyło temu by opracować drogi kierujące do rozwiązań tych problemów, strategia powiatu ma być kompatybilna ze strategiami poszczególnych gmin i nawiązywać do podobnego dokumentu funkcjonującego w województwie świętokrzyskim. Wszędzie największy problem jest jeden – coraz mniejsza liczba ludzi młodych –„Największym problemem całego regionu jest depopulacja regionu, maleje liczba mieszkańców, niepokojącym jest proces starzenia społeczeństwa. Wiąże się to z opuszczaniem regionu osób młodych, po szkole. Robiliśmy badania w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat i możliwość opuszczenia powiatu tam wyraziło 70% ankietowanych. Głównym celem powinno być zminimalizowanie procesu depopulacji poprzez zatrzymanie młodych ludzi w regionie albo stworzenie takich warunków, żeby oni wrócili do powiatu na przykład po studiach” – mówi Sebastian Milner z Ośrodka Wsparcia Administracji.

Szukanie rozwiązań dopiero się zaczyna, a na jakie konkretnie problemy zwracali uwagę ankietowani? –„Podstawową bolączką, która wychodziła w badaniach jest kwestia pracy – nie mówimy tylko o miejscach pracy, ale i o jakości i wynagrodzeniach. Drugim ważnym aspektem była kwestia transportu. To na co nie zwracamy uwagi posiadając samochody – młodzież szkolna nie ma pojazdów i jest uzależniona od transportu publicznego lub od dowożenia przez rodziców sąsiadów i to jest kwestia dla nich istotna. Kwestia trzecia to spędzanie wolnego czasu – to się wiąże z tym by ta młodzież chciała się przywiązać do powiatu koneckiego. Oni w tym badaniu sondażowym uznali powiat jako miejsce dobre do życia. Oni chcą z niego wyjechać, ale głównie dlatego by pozyskiwać środki na rozwój, życie. Natomiast sam powiat uznają za dobre miejsce do życia” – tłumaczy Sebastian Milner.

Podczas spotkania w starostwie szczegółowo przedstawiono też inne problemy wskazywane przez mieszkańców powiatu koneckiego. Dyskutowano także o tym jak należy je rozwiązywać.  Teraz specjaliści zajmujący się opracowaniem strategii mają przetworzyć te wszystkie dane i w gotowym dokumencie przedstawić możliwe rozwiązania. Do tematu będziemy powracać.

Zdjęcia:

REKLAMA

16 thoughts on “Co trzeba zmienić w powiecie koneckim? Wnioski po konsultacjach społecznych [wideo]

 1. Konecczanka pisze:

  Jak już wspominałam. W pierwszej kolejności władzę.

 2. Józek z Mieszka pisze:

  Najlepszą zmianą w powiecie byłaby likwidacja powiatu.A całość kompetencji oddać gminom i miastom (już mamy trzy).Wystarczy już tego nieróbstwa i lanserki własnej osoby urzędników powiatowych…każdego szczebla tak naprawdę.Zrobiło sie juz tam takie towarzystwo własnej adoracji…od imprezki do imprezki,a sezon blisko ..Browary czekają, co??!! hihihi

 3. Adam pisze:

  Konecczanka na wysokie stanowisko w miescie ,wtedy bedziemy na czele wszystkich
  rankingów, tylko ta osoba jest GWARANTEM na rozwój miasta,to OMNIBUS ,
  nie ma i nie bedzie lepszego kandydata w najblizszej przyszłosci .

 4. robert pisze:

  a ja z innej beczki czemu w końskich nie na żadnej dyskoteki zabawy klubu czy jak to ująć, to miasto zaczyna się robić widmem , dawniej były 3 dyskoteki i ludzi pełno teraz sobota wieczór jedna atrakcja to kebab czynny na Piłsudskiego do 24, czy biznesowo się nie opłaca czy jak. Szkoda bo brakuje takiego miejsca.

 5. Itd pisze:

  Zlikwidować powiaty, nasz pierwszy w kraju. Taka sensacja wywoła masowy napływ zwiedzających co rozkręci turystykę. Będziemy bogaci i znani

 6. Wyborca pisze:

  Trzeba zmienić władze.
  Trzeba nie mieć mózgu żeby zamknąć drogę Rdaoszyce Sielpia a ciężarówki jeżdżą cały czas niszcząc drogę w Jacentowie, Lipie, Jakimowicach, Grodzisku, Pijanowie.
  Brak mózgu, liczy się tylko kariera.

 7. M...Moje Rodzinne Miasto pisze:

  Sami eksperci od kryzysów, debatują, planują, a pamięć mam dobrą sami eksperci i wizjonerzy, to już chyba ich drugie pokolenie… bo ja już słyszę tą historie odkąd balcerowicz dał im pracę po 89…
  Wypijmy więc za eksperów… 😉

 8. karmazyn pisze:

  Tak, to może być dobry pomysł aby zlikwidować władze powiatowe i przeznaczyć pieniądze na znalezienie inwestora w przedsięwzięcie z branży high-tech. Od upadku PRL lokalni inwestorzy potrzebowali tylko taniej siły roboczej, a władze zawsze przy wyborach obiecywali tylko szukanie inwestorów, które kończyło się zaraz pow wyborach. Kto miał „lekką” mowę ten wygrywał, dlatego tu zawsze rządzili nauczyciele tacy bez powołania.
  Taka nowoczesna inwestycja (np. informatyczna) spowodowała by nawet napływ nowych inwestorów.

 9. Urania pisze:

  Region ma swoją specyfikę. Jeżeli są problemy społeczne, to biorą się z niezrozumienia potencjału, a narzucania jednolitego wzorca rozwoju. Czy nie?

 10. Herhor pisze:

  Po walce znoju i trudzie wezmą dziadostwo cisi mali ciemni ludzie

 11. Ziuta pisze:

  Jaka likwidacja powiatu? Dopiero działają pierwszą kadencję, dajmy im czas. Na pewno jeszcze dużo przed nimi. A tak konkretnie to najlepiej jakby podwoić wydział promocji to szybciej powiat wypromują i będzie nam żyło lepiej.

 12. Herhor pisze:

  rzymska zasada divide et impera wciągnęła konecczan i też się dzielą choć niewiele rozumieją

 13. M...Moje Rodzinne Miasto pisze:

  Ściąganie z zewnątrz przemysłu i choćby nawet tej konkurencji gospodarczej, której tak się obawiano przez 30lat władania zamkniętym i zaklętym kręgiem sfer.
  Ludzie, którzy emigrowali, lub którym nie dawano się rozwinąć poprzez sterowane niskie płace i tzw. tanią siłę roboczą nie mają chęci powrotów lub potencjału otwarzania gospodarczego, a tym bardziej młodzież czy też dzieci osób tamtego pokolenia. A tu nadal widzę tą samą mentalność, że ktoś będzie miejscowy zakładał działalność gispodarczą w którą na starcie trzeba wpompować często niemały kapitał. Równie ważnym dla poszukiwania inwestorów to atrakcyjność miasta, a ta przez ostatnie dekady jak wiemy była rujnowana każdego dnia, nie budowana… Także jak najwięcej inwestycji z programów rządowych… trzecia sprawa to nasza mądrość w konsekwencji wyborczej by nie powrócić na to co było i znów nie wkroczyć na trend degrendolady złodziei i cwaniaków… także Państwo Radni, Państwo Przedsiębiorcy Wizjonerzy różnej maści – zakładamy piękne garniturki zamiast siedzenia i pisania tych ciągłych ksiąg i statystyk zwanych programami i strategiami po 100str. i wyruszamy poszukiwać bratnich dusz inwestycyjnych, bo inaczej wszyscy marnie skończą a miasto zasiedlą kosmici…

 14. Urania pisze:

  Atrakcyjność miasta jest rujnowana? Czym?
  Mleko koneckie to reklama regionu na całą Polskę. Zastraszeni pracownicy głosowali 100% za. Bo inaczej obawialiby się szykan. Teraz zaczyna się upadek. Czego oczekiwać po takim miasteczku? Nie będzie Gdańskiem.

 15. […] W piątek 19 maja odbędzie się otwarte spotkanie warsztatowe dla wszystkich mieszkańców dotyczące opracowania Strategii Rozwoju Powiatu Koneckiego. Będzie to kontynuacja rozmów przeprowadzonych w kwietniu – więcej o tym TUTAJ. […]

 16. […] To było już drugie spotkanie poświęcone Strategii Rozwoju Powiatu Koneckiego. Podczas pierwszego zebrania omówiono wnioski z diagnozy strategicznej oraz przygotowano analizę SWOT powiatu. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *