REKLAMA

Co wycieka do rzeki w Stąporkowie?

Otrzymujemy od naszych czytelników informacje o dużych zanieczyszczaniach, które w środę pojawiły się na rzece Czarnej w pobliżu oczyszczalni ścieków w Stąporkowie. Jak udało nam się ustalić z tym problemem od kilkunastu godzin walczy straż pożarna. 

REKLAMA

Od kilkunastu godzin w okolicach oczyszczalni w Stąporkowie gromadzą się jednostki straży pożarnej. Foto: OSP KSRG Niekłań

„W oczyszczalni ścieków w Stąporkowie dokonywano czyszczenia jednego ze zbiorników. Polegało ono na wlaniu substancji do tego zbiornika i z tego co zostało nam przekazane, ona wykipiała z tego zbiornika. Następnie substancja ta przedostała się do rzeki Czarna” – informuje starszy kapitan Mariusz Czapelski, oficer prasowy PSP Końskie.

Sytuacja miała miejsce około południa w środę. Do zdarzenia wyjechało kilka zastępów straży pożarnej –„W środę wieczorem rozlewisko miało 50 x 5 metrów. Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska mamy tu do czynienia jedynie z zagrożeniem biologicznym. Substancja blokuje dostęp tlenu do wody i może być zagrożeniem dla różnych organizmów. Trzy jednostki próbują to usunąć za pomocą pompy szlamowej. W gotowości pozostaje także zastęp chemiczny ze Skarżyska-Kamiennej. On zostanie włączony jeżeli my nie poradzimy sobie swoimi siłami. Na ten moment nasze prace polegają na usuwaniu zanieczyszczonej substancji z powierzchni rzeki” – tłumaczy Czapelski.

REKLAMA

Według służb nie ma zagrożenia skażeniem groźnym dla ludzi.

REKLAMA

One thought on “Co wycieka do rzeki w Stąporkowie?

  1. Pingback: Zanieczyszczenia w rzece Czarna. Urząd ze Stąporkowa uspokaja | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *