REKLAMA

Co z Koneckim Centrum Kultury? Opóźnienie wciąż się wydłuża [wideo, zdjęcia]

Przebudowa budynku po Gimnazjum nr 2 w Końskich przy ulicy Partyzantów na potrzeby Koneckiego Centrum Kultury zmierza do szczęśliwego końca. Prace jednak wciąż się przedłużają i trudno precyzyjnie wskazać kiedy mieszkańcy będą mogli odwiedzić to miejsce. Ten temat szeroko wybrzmiał podczas ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy Końskie. 

REKLAMA

O budowie Centrum Kultury szeroko informował zastępca burmistrza miasta i gminy Końskie Marcin Zieliński. Pierwotnie remont ten został podzielony na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmował roboty budowlane wewnątrz budynku, a także wykonanie parkingów, oświetlenia terenu wokół centrum oraz dojazdów. Przetarg na wykonanie tych prac oferując 2 mln 572 tysiące złotych w 2019 roku wygrało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Janek  –„Wykonano roboty budowlane polegające na przebudowie trzykondygnacyjnego budynku gimnazjum w części obejmującej dom kultury. W piwnicy zlokalizowano szatnie, magazyny, pracownię fotograficzną oraz studio nagrań. Na parterze salę kameralną z widownią na jednym poziomie na 42 osoby, pracownię ceramiki, część administracyjną oraz toalety dla użytkowników i pracowników. Na pierwszym piętrze pracownię teatralną, salę prób, salę taneczną, pracownię muzyczną, pokój cichej pracy i pokój dla rodziców oczekujących oraz toalety. Na drugim piętrze salę multimedialną pełniącą funkcję sali kinowej na 100 osób, węzeł sanitarny oraz garderobę. Przewidziano dostęp dla niepełnosprawnych dla wszystkich kondygnacji budynku dzięki zastosowaniu windy w okolicy istniejącego głównego wejścia” – tłumaczył podczas sesji zastępca burmistrza Końskich Marcin Zieliński.

REKLAMA

I to właśnie to zadanie ma największą obsuwę czasową. Roboty wciąż trwają, choć powinny zakończyć się kilka miesięcy temu  –„Obecnie trwają prace wykończeniowe związane między innymi z malowaniem pomieszczeniem, montażem sufitów podwieszonych, montażem białym. Instalowany jest także podnośnik dla osób niepełnosprawnych. Termin zakończenia robót został przez wykonawcę przekroczony. Gmina nie wyraziła zgody w tym zakresie. W związku z tym zostaną najprawdopodobniej naliczone stosowne kary finansowe” – mówi wiceburmistrz Zieliński.

Drugim etapem była termomodernizacja tego budynku. Tutaj przetarg mniej więcej w tym samym czasie także wygrała firma Janek, a umownym terminem zakończenia prac miał być koniec ubiegłego roku. I w tym przypadku doszło do opóźnienia.  Tutaj jednak wykonawca, choć nie bez błędów, roboty już zakończył –„Zadanie nie zostało odebrane w wyznaczonym terminie ze względu na niewykonanie przez wykonawcę całości robót. To potwierdzone zostało przez inspektora w dzienniku budowy. Nie odebrano go też ze względu na wykonanie część prac z usterkami i wadami. W dniu 5 lutego 2021 roku wykonawca poinformował o zakończeniu robót związanych z termomodernizacją i zostały one odebrane w dniu 25 lutego 2021. Gmina zgłosiła usterki, które są w trakcie usuwania”  – dodaje zastępca burmistrza.

Oznacza to, że tak naprawdę ani pierwszy, ani drugi etap nie zostały jeszcze zakończone i przede wszystkim odebrane przez gminę Końskie. Dopiero po oficjalnym odbiorze z nowego Centrum Kultury będą mogli korzystać mieszkańcy. Kiedy to nastąpi? Nieoficjalnie mówi się, że jeszcze w te wakacje.

W tym samym czasie rozpędzić mają się także prace związane z wyposażeniem kina we wspominanej sali multimedialnej.

Jednocześnie już teraz rozpoczynają się działania zmierzające do budowy zupełnie nowej sali widowiskowej, która będzie przylegać do nowego domu kultury. To trzeci etap powstawania Koneckiego Centrum Kultury i  ma mieć on miejsce na przestrzeni najbliższych lat.  W tym czasie mieszkańcy będą jednak mogli już normalnie korzystać z zajęć i wydarzeń w obiekcie przy Partyzantów.  Od dwóch tygodni znany jest wykonawca tych  robót –„W dniu 15 czerwca tego roku podpisano umowę z Przedsiębiorstwem Remontowo-Budowlanym Permir na kwotę 9 mln 481 tysięcy złotych na rozbudowę istniejącego budynku gimnazjum w Końskich o halę widowiskową. W ramach inwestycji przewidziano budowę dwukondygnacyjnej hali widowiskowej z widownią na 360 osób, pełnym zapleczem technicznym, garderobami, holem reprezentacyjnym oraz częścią gastronomiczną i zlokalizowaną na pierwszym piętrze strefą pracowni twórczych”  – tłumaczy wiceburmistrz Zieliński.

Dodajmy, że rozbudowa o halę widowiskową otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 3 milionów złotych.

REKLAMA

One thought on “Co z Koneckim Centrum Kultury? Opóźnienie wciąż się wydłuża [wideo, zdjęcia]

  1. W Końskich to chyba wiele inwestycji było ukończonych z opóznieniem.
    A nowe rondo na Kazanowskiej też podobno miało był już oddane, a nadal jest zagrodzone.
    Druga sprawa to trwałość. Jak się widzi budynek UM który był przecież nie tak dawno „rewitalizowany” to nie napawa to optymizmem. (a tak ogólnie to co się stało że tynk na budynku UM odpada? hehehe)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *