REKLAMA

Co z remontem Koneckiej Glorietty? Gmina musi opracować dokumentację [wideo]

Plac pod Orłem, minipark i rosarium w pobliżu Koneckiej Glorietty jeszcze poczekają na realizację. To dlatego, że gmina Końskie musi najpierw opracować pełną dokumentację prac konserwatorskich przy samym zabytku. Tak orzekł Wojewódzki Konserwator Zabytków. 

REKLAMA
REKLAMA

Gmina Końskie do prac porządkowych na terenach otaczających Gloriettę chciała przystąpić jeszcze w tym roku. Po pertraktacjach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków okazało się, że rozpoczęcie prac będzie musiało się opóźnić – „Będziemy ratować Gloriettę. Zgodnie z postanowieniem Konserwatora Zabytków zdecydowaliśmy się zlecić opracowanie pełnej dokumentacji na prace konserwatorskie obejmujące Gloriettę, jak i jej najbliższe otoczenie. To oznacza, że początkowy, optymistyczny termin rozpoczęcie prac od odsłonięcia Glorietty jeszcze wiosną tego roku musi niestety ulec lekkiemu przedłużeniu” – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

REKLAMA
REKLAMA

Przypomnijmy, że gmina wymieniła ten teren ze spółką prowadzącą NZOZ Południowa za budynek przychodni. Towarzyszyły temu spore kontrowersje i protest części radnych. Zwyciężyła jednak koncepcja uwzględniająca odnowę historycznego dla Końskich miejsca.

Podstawowym działaniem ma być remont samego pomnika Koneckiej Glorietty oraz placu, który znajduje się u jej stóp. W ten sposób przywrócony ma zostać tam tak zwany Plac pod Orłem, którego zwieńczeniem będzie właśnie ważny dla regionu pomnik. Na nim zaś mają odbywać się małe, uroczystości patriotyczne.

Dzieło zwieńczyć ma zaś utworzenie różanego ogrodu, który otoczy plac. Ma on spełniać podwójną funkcję: rekreacyjną, bo każdy będzie mógł w nim odpocząć i podziwiać piękne rośliny, ale i historyczną. Róże mają bowiem stworzyć ścieżkę edukacyjną poświęconą Cichociemnym z naszego regionu – każdy krzew będzie oznaczony tabliczką z nazwiskiem bohatera i opisem jego osiągnięć.

REKLAMA

One thought on “Co z remontem Koneckiej Glorietty? Gmina musi opracować dokumentację [wideo]

  1. Halina pisze:

    Na szczęście prace się opóźnią i piły nie pójdą w ruch zbyt prędko. Mam nadzieję, że informacja o ewentualnych konsultacjach społecznych będzie lepiej przekazywana do mieszkańców niż o konsultacjach dotychczasowych. Może warto skontaktować się z kimś kto doradzi jak efektywnie komunikować się z wyborcami. Mieszkańcy, pilnujmy, aby kolejny kawałek Końskich uległ zmianie dla korzystnej dla nas nie dla chwały historii i historyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *