REKLAMA

Co z ulicami w centrum Końskich? Czy dojdzie do przebudowy? [wideo, zdjęcia]

Przebudowa ulic ks. Granata, Piłsudskiego i Placu Kościuszki w centrum Końskich stanęła pod znakiem zapytania. W dniu zawarcia umowy oferent zrezygnował z jej podpisania, a jeśli gmina Końskie chce dostać na te ulice dofinansowanie, to prace muszą zacząć się jeszcze do końca bieżącego roku. W związku z tym w piątek rozstrzygnięty zostanie kolejny przetarg.

REKLAMA

„Jednym z najważniejszych zadań drogowych w ramach wniosku, który złożyliśmy do Funduszu Dróg Samorządowych to jest przebudowa centrum miasta, czyli przebudowa ulicy Piłsudskiego, ulicy ks. Granata i Placu Kościuszki. Projekt żywcem wyjęty z programu rewitalizacji. Uzyskaliśmy na to obietnicę dofinansowania, ogłosiliśmy przetarg. Na przetarg złożone zostały trzy oferty, z których najkorzystniejsza została wybrana, wskazana jako ta, która będzie przedmiotem zawarcia umowy. Niestety w dniu zawarcia umowy nasz oferent zgłosił informację, że nie może tej umowy podpisać ze względu na zaciągnięte inne zobowiązania. Ponieważ druga i następna oferta były w wysokości, która daleko przekraczała nasze możliwości, unieważniliśmy to postępowanie jednocześnie kwitując zajęcie wadium pierwszego z wykonawców w wysokości 70 tys. złotych. Obecnie ogłosiliśmy ponownie przetarg i 22 listopada, czyli jeszcze w tym tygodniu będziemy mieć otwarcie ofert” – mówił nam burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

Przebudowa ulic była pierwotnie zawarta w programie rewitalizacji miasta, jednak otrzymano też obietnicę dofinansowania na te drogi z Funduszu Dróg Samorządowych. W związku z tym przebudowę ulic w programie rewitalizacji zastąpiono kompletną przebudową budynku dawnego gimnazjum nr 2, na potrzeby Domu Kultury.

REKLAMA

Jednak Fundusz Dróg Samorządowych ma pewne wymogi, które należy spełnić, by otrzymać dofinansowanie. O problemach związanych z realizacją określonych wymagań opowiedział nam Krzysztof Obratański –„Zgodnie z regułami rządzącymi Funduszem Dróg Samorządowych prace muszą zacząć się w tym roku i w tym roku muszą być fizyczne, pewne dające się zafakturować roboty, natomiast całość ma być wykonana i rozliczona w ciągu 12 miesięcy od chwili podpisania umowy, a więc całość powinna być skończona mniej więcej do połowy grudnia roku 2020” – opowiadał nam Krzysztof Obratański.

Koszt przebudowy trzech ulic w centrum Końskich był oszacowany na ponad 6,5 miliona złotych, ale najniższa oferta pierwszego przetargu wyniosła 8 milionów złotych. Mimo chęci władz gminy, oferent wycofał się z zawarcia umowy, a gmina musi organizować kolejny przetarg, by dofinansowanie w ogóle otrzymać.

Czy gmina Końskie znajdzie oferenta, który podejmie się przebudowy ulic? Zostało już niewiele czasu, by rozpocząć prace i otrzymać dofinansowanie. W najbliższy piątek nastąpi rozstrzygnięcie kolejnego przetargu na przebudowę ulic w centrum miasta i wtedy będziemy wiedzieć więcej. Do sprawy powrócimy.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Co z ulicami w centrum Końskich? Czy dojdzie do przebudowy? [wideo, zdjęcia]

  1. Pingback: Końskie: Centrum jednak do remontu! Jest oferent | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *