REKLAMA

Czarne chmury nad elektryfikacją naszej linii kolejowej

Za chwilę będziemy obchodzić okrągłą 10 rocznicę wjechania na peron w Końskich ostatniego osobowego pociągu. Wiele wskazuje na to, że takie niechlubne jubileusze będziemy obchodzić jeszcze w przyszłości. Według najnowszych informacji linia nr 25 nie zostanie zelektryfikowana przed 2023 rokiem. 

REKLAMA

Elektryfikacja linii miała być włączona do Krajowego Programu Kolejowego i została włączona, ale… na jego listę rezerwową. To zaś oznacza, że najprawdopodobniej nie będzie wykonana przed 2023 rokiem. Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel ostatnio sugerował że aby w ogóle prace ruszyły konieczne jest włączenie się do nich samorządów – łódzkiego oraz świętokrzyskiego (linia łączy bowiem dwa województwa, to miedzy innymi fragment Opoczno – Końskie – Skarżysko) – „Konieczne jest również włączenie się samorządów zainteresowanych województw we współfinansowanie tego przedsięwzięcia. W Krajowym Programie Kolejowym do 2023 r. projekt pn. „Prace na linii kolejowej nr 25 na odcinku Końskie – Skarżysko” ujęty został na liście zadań rezerwowych Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Niemniej z uwagi na rozdysponowanie środków w ramach wskazanego programu realizacja projektu w bieżącej perspektywie nie jest możliwa” – napisał wiceminister.

REKLAMA

Wydaje się więc, że marzenia o połączeniach ze Skarżyska przez Końskie do Opoczna trzeba odłożyć na później. Szansą na osobowe pociągi w gminie Końskie jest jednak rządowy plan połączeń kolejowych z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Przypomnijmy, że w ramach niego powstać ma specjalna linia  CMK – Opoczno – Końskie –Kielce – Busko-Zdrój – Tarnów – Nowy Sącz – Muszyna. To jednak plany, które także realizowane będą latami.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *