REKLAMA

Czermiński Bęben prezentowali na Europejskich Dniach Dziedzictwa

W sobotę delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej w Czermnie gościła na Zamku w Janowcu, gdzie odbywała się Wojewódzka Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprosiło jednostkę w celu zaprezentowania Czermińskiego Bębna.

REKLAMA

REKLAMA

W sobotę 10 września delegacja jednostki OSP KSRG Czermno zaprezentowała słynny Czermiński Bęben, na którym od 119 lat druhowie oznajmiają Zmartwychwstanie Pana w czas Wielkanocy. Z pomocą przygotowanej prezentacji multimedialnej przybliżyli historię jego powstania oraz bębnienia.

W całej Polsce tylko 5 innych miejscowości kultywuje taki zwyczaj i wszystkie delegacje bębniarzy spotkały się tego dnia na Wojewódzkiej Inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa. Są to Iłża (woj. mazowieckie), Iwaniska (woj. świętokrzyskie), Zakrzówek (woj. mazowieckie) , Wielopole Skrzyńskie (woj. podkarpackie) i Janowiec (woj. lubelskie).

Organizatorem było Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. O tradycji bębnienia w Czermnie fama rozniosła się po publikacji informacji w Grupie ,,Czermno i Powiat Konecki – Historia”. Była to 30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, dorocznego święta zabytków i kultury. W tym roku dwudniowym obchodom przyświecało hasło ,,Połączeni dziedzictwem”.

Zdjęcia (Czermno i Powiat Konecki – Historia):

REKLAMA

One thought on “Czermiński Bęben prezentowali na Europejskich Dniach Dziedzictwa

  1. Pingback: Bębniarze wielkanocni spotkali się w Janowcu. Wśród nich Ci z Czermna. WIDEO | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *