REKLAMA

Cztery osoby z powiatu z medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości

Cztery osoby z powiatu koneckiego otrzymały medal Stulecia Odzyskania Niepodległości, które w ubiegłym tygodniu Prezydent RP przyznał zasłużonym działaczom Solidarności. 

REKLAMA

Medal otrzymała między innymi Helena Obara. Na zdjęciu podczas mszy świętej z okazji 40-lecia Solidarności, która odbyła się w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich

W całym województwie świętokrzyskim Prezydent RP Andrzej Duda specjalnymi medalami odznaczył 33 działaczy Solidarności. Uroczysta gala ich wręczenia odbyła się w czwartek 10 września w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Wtedy to odznaczenia wyróżnionym wręczył wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Uroczystości towarzyszyło otwarcie historycznej wystawy o Solidarności pt. „NSZZ Solidarność – nasze początki”.

Wśród wyróżnionych z powiatu koneckiego znaleźli się: Helena Obara (szefowa regionu Solidarności), Jan Nowakowski, Stanisław Pawłowski i Mieczysław Szczepanik. 

REKLAMA

Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018-2021. Medal jest nadawany osobom żyjącym, które poprzez:

1) pełnienie nienagannej służby publicznej – cywilnej lub wojskowej,

2) walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych,

3) aktywną działalność zawodową i społeczną,

4) twórczość naukową, literacką i artystyczną,

przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, w tym w szczególności budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej poprzez kulturę i sztukę, rozwoju społecznego i umacniania więzi z Polakami za granicą oraz budowania dobrobytu gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *