REKLAMA

Czy basen w Czarnieckiej Górze może być wyłączony?

Od kilku dni do naszej redakcji dzwonili zaniepokojeni mieszkańcy gminy Stąporków z pytaniami o przyszłość pływalni działającej przy Szpitalu w Czarnieckiej Górze. Wśród nich pojawiła się informacja jakoby ktoś chciał basen zamknąć. Dziś możemy już zdementować te wieści – planów zamknięcia nie ma, ale też trudno powiedzieć kiedy znów w tym miejscu będzie można pływać. 

REKLAMA

Zdjęcie: archiwum tkn24.pl

Podczas trwającej epidemii zamknięto wszystkie baseny w kraju. Wiele z obiektów ten czas poświęciło na drobne remonty, na które wcześniej nie było czasu. Podobnie było w Czarnieckiej Górze, gdzie z niecki spuszczono wodę by dokonać jej oględzin… i to właśnie wywołało lawinę komentarzy i domysłów. Pojawiły się nawet plotki o ewentualnym zamknięciu basenu. Dzisiaj wiadomo już, że od 6 czerwca pływalnie będą mogły funkcjonować i tak też będzie z tą w Czarnieckiej Górze.

Do sprawy w rozmowie z nami odnosi się wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski, który odpowiada za służbę zdrowia, a więc i za Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacyjne, którego częścią jest pływalnia –„Tego tematu w ogóle nie ma. Nie zapadły żadne decyzje dotyczące tej pływalni. Na ten moment basen nie może być uruchomiony ze względu na sytuację związaną z COVID-19” – mówi Bogusławski, a zapytany o to czy pływalnia będzie się przygotowywać do nowego startu po 6 czerwca (przyp. red. od wtedy baseny w całym kraju będą mogły być otwierane) w rozmowie z nami krótko stwierdza –„Zapewne tak będzie”.

REKLAMA

Plotki dotyczące zamknięcia pływalni stanowczo dementuje poseł Mariusz Gosek, który do niedawna był członkiem Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Przypomnijmy zaś, że to właśnie zarząd odpowiada za obiekt w Czarnieckiej Górze. Poseł Gosek wydał nawet specjalny komunikat:

Informacje o rzekomym pomyśle zakopania basenu przy Szpitalu Rehabilitacyjnym w Czarnieckiej Górze to oczywisty fakenews. Misją Zarządu Województwa jest rozwój szpitali. Zarząd Województwa, co najlepiej widać po działaniach podejmowanych w zakresie podległych mu jednostek medycznych dba o świętokrzyską służbę zdrowia, w tym o osoby niepełnosprawne czy inne wymagające rehabilitacji. Za te działania jako były członek Zarządu Województwa, a obecnie poseł serdecznie dziękuję.
Od 6 czerwca zdjęte zostaje obostrzenie uniemożliwiające korzystanie z basenów. Ufam, że po tej dacie będziemy mogli spotkać na pływalni. I znając zaangażowanie zarządu w sprawy medyczne regionu jestem przekonany, że tak będzie.

Basen przy Świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze od 6 czerwca ponownie może być otwarty‼️ Rząd zdejmuje obostrzenia. A ja deklaruję, już jako poseł, że tak jak wcześniej jako członek Zarządu Województwa, będę wspierał wszelkie inicjatywy promujące markę samego szpitala oraz inicjatywy krzewiące zdrowe postawy przeprowadzane na nierozerwalnie z centrum rehabilitacyjnym związanym basenie w Czarniecka Góra.

O sprawę zapytaliśmy także Mariusza Gila, dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze. Ten nie wie nic o planach całkowitego zamknięcia pływalni, ale też nie wie od kiedy może ona ruszyć na nowo. To dlatego, że wciąż nie ma odpowiednich rozporządzeń i wytycznych dla tego typu obiektów –„Jeszcze nie wiemy kiedy, żadne rozporządzenia się nie ukazały i trudno mi w tej chwili cokolwiek powiedzieć w tym momencie. My się opieramy na wytycznych oficjalnych i tyle. Tak jak 16 marca weszło rozporządzenie, które zmusiło nas do zamknięcia tej pływalni w ramach obiektu szpitalnego. Tak i teraz będziemy musieli czekać na rozporządzenia, które się pojawią. Wtedy będziemy podejmować decyzje, które będą najlepsze dla funkcjonowania centrum i bezpieczne dla pracowników i pacjentów, którzy u nas przebywają. Czekamy na wytyczne, które się pojawią” – mówi nam dyrektor Gil.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *