REKLAMA

Czy UX wciąż jest branżą przyszłości?

W dzisiejszych czasach niemal każda firma czy przedsiębiorca promuje swoje produkty i usługi także w cyfrowym świecie internetu. Samo zbudowanie strony www, aplikacji czy gry wideo to jednak zbyt mało, by cieszyć się finansowym sukcesem. Produkt musi bowiem odpowiadać na potrzeby użytkowników i tym właśnie zajmuje się tzw. UX Designer — obecnie jeden z zawodów przyszłości.

REKLAMA

Czym jest user experience?

UX, czyli user experience, to nic innego, jak dbanie o jak najbardziej pozytywne doświadczenia użytkownika, który korzysta z danej strony internetowej, aplikacji czy gry wideo. Jest to rzecz niesamowicie ważna, bo obecnie każdego dnia na rynek trafiają tysiące produktów cyfrowych, które walczą o każdego pojedynczego klienta. Dlatego też kluczowe staje się zrozumienie potrzeb odbiorcy i dostosowanie pod nie produktu już na etapie projektowym. 

Skuteczny UX Designer może pomóc firmie nie tylko podnieść wskaźniki sprzedaży, ale również zadbać lepszą rozpoznawalność marki wśród klientów. UX Designer jest obecnie jednym z najlepiej opłacanych zawodów na rynku IT, choć z programowaniem ma on niewiele wspólnego. Fakt faktem ważniejsze są tutaj umiejętności miękkie, takie jak: empatia, cierpliwość, zdolność rozwiązywania problemów, kreatywność itd. Osoba na takim stanowisku powinna też potrafić posługiwać się dedykowanymi do UX programami, takimi jak np. Figma.

REKLAMA

Zapotrzebowanie na UX Designerów stale rośnie

Od wielu lat obserwowany jest stały wzrost zapotrzebowania na usługi UX Designerów. Portal LinkedIn szacuje, że tylko w 2017 roku gotowych do podjęcia takiej pracy było ponad 1,5 miliona osób. Kreowanie pozytywnych doświadczeń użytkowników wpływa na szereg innych czynników, składających się na sukces finalnego produktu. Pomocne w zdobyciu niezbędnych umiejętności w tym zakresie są szkolenia UX oraz liczne kursy — w tym te prowadzone online.

UX to bez wątpienia branża przyszłości. Wirtualna rzeczywistość rozwija się w zatrważającym tempie, generując coraz większe zapotrzebowanie na tego typu usługi. Osoby na stanowisku projektanta UX powinny posiadać wiedzę z analityki webowej, identyfikacji potrzeb biznesowych, tzw. product discovery, data science i nie tylko. Kluczowe są też kompetencje miękkie — mowa o empatii, kreatywności, radzeniu sobie ze stresem oraz o umiejętnościach przywódczych. UX Designer powinien również posiadać doskonałe umiejętności negocjacyjne i komunikacyjne.

Podsumowanie

O zapotrzebowaniu na UX Designerów świadczą też rosnące zarobki w tym segmencie rynku. Mowa tutaj o stawkach przekraczających próg nawet 10 tysięcy złotych miesięcznie. Z oczywistych względów pracodawcy najchętniej zatrudniają ekspertów z obszaru UX — juniorzy muszą więc konkurować ze sobą, bo firmy często otrzymują nawet kilkaset zgłoszeń na jedno stanowisko.

Wzrost świadomości cyfrowej, nowe narzędzia online, rosnąca popularność aplikacji mobilnych i gier wideo, kolejne nowinki w obszarze wirtualnej rzeczywistości i nie tylko, to zaledwie kilka z wielu czynników, które wpływają na zapotrzebowanie na UX Designerów. Wszelkie prognozy jednoznacznie sugerują, że trend ten utrzyma się przez jeszcze wiele lat.

 Artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz