REKLAMA

Darmowy roaming w UE. Przynajmniej przez 10 lat

Darmowy roaming przynajmniej jeszcze przez kolejne 10 lat. Tak zdecydowali europosłowie w Komisji Rynku Wewnętrznego.

REKLAMA

Zdjęcie poglądowe.

Europosłowie Komisji Rynku Wewnętrznego i Praw Konsumentów ( IMCO) przygniatającą (XX) ilością głosów przyjęli opinię autorstwa europosłanki Róży Thun. Tekst rekomenduje m.in. przedłużenie obecnych przepisów dot. roamingu, w tym dotyczących zniesienia opłat za korzystanie z tej usługi o kolejne 10 lat oraz postuluje zapewnienie lepszej jakości usług w roamingu.

Według ostatnich danych, na zniesieniu opłat za roaming skorzystało około 170 milionów Europejczyków podróżujących po Unii. Przyjęte rozporządzenie ma zapewnić dalsze możliwości korzystania z tych ułatwień. Europosłowie chcą również wprowadzenia obowiązku zapewnienia, co najmniej takiej samej prędkości internetu w roamingu jak w domu, ochrony przed wysokimi kosztami połączeń z sieciami satelitarnymi dla pasażerów statków lub samolotów i obniżenia cen połączeń międzynarodowych wewnątrz UE.

REKLAMA

– „Przedłużenie przepisów roamingowych na kolejne lata to dobra okazja, by je dopracować. Z badań wynika bowiem, że co trzeci podróżny narzeka na słabszą jakość Internetu mobilnego w czasie pobytu za granicą, niż ta którą ma u siebie. Do tego dochodzą kwestie związane z horrendalnymi rachunkami za niezamierzone połączenia z sieciami satelitarnymi na statkach, czy w samolotach. Między innymi nad rozwiązaniem tych problemów skupiłam się w raporcie” – wskazuje Róża Thun.

Proponowane przez Różę Thun zapisy, po raz pierwszy w historii, nakładają na operatorów sieci komórkowych obowiązek zapewnienia jasnej i pełnej informacji o kosztach związanych z połączeniem z sieciami satelitarnymi. Tekst proponuje także nałożenie na operatorów obowiązku zapewnienia odpowiedniej informacji konsumentom dot. kontaktu ze służbami ratunkowymi, w razie nagłego wypadku. Dostawca usługi ma wysyłać informację o korzystaniu z numeru 112 wraz z linkiem, z którego korzystanie ma być darmowe i dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

Dodatkowo europosłanka nalega na obniżenie stawek hurtowych (w rozliczeniach pomiędzy operatorami) oraz ograniczenie możliwości doliczania opłat przez operatorów w momencie gdy z internetu korzystamy więcej za granicą niż w kraju. Prace nad takimi rozwiązaniami trwają obecnie z jej udziałem w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE).

– „Bardzo ważnym jest, żeby stawki hurtowe były niskie, nie większe niż 50 euro centów za 1 GB do 2025 roku. Nie powinniśmy zapominać, że niektórzy operatorzy płacą więcej za możliwość korzystania z usług roamingowych niż przychód, który z tej usługi otrzymują od swoich klientów. A to z kolei powoduje, że mogą nakładać dodatkowe opłaty na klientów. Zatem obniżenie stawek hurtowych nie leży jedynie w interesie konkurencji, ale także konsumentów” – podkreśliła Róża Thun.

REKLAMA


Dodaj komentarz