REKLAMA

Debatowali koneccy radni. Głównie o nauczycielach. SKRÓT [wideo, zdjęcia]

Tematy strajku nauczycieli, ich płac, a także miejsc pracy dla belfrów na przyszły rok szkolny zdominowały piątkową sesję Rady Miejskiej w Końskich. Mówiono też między innymi o remontach zbiorników wodnych, w tym głównie o Sielpi, drogach, czy budowie szkoły w Kopaninach. 

REKLAMA

Pierwsza godzina sesji to sprawozdanie burmistrza Krzysztofa Obratańskiego z pracy pomiędzy sesjami. Następnie przyszedł czas na dyskusję o sprawozdaniu i sprawy różne. Tutaj między innymi radny Marek Kozerawski dopytywał o nowy rządowy program budowy dróg lokalnych i o stworzenie ronda w okolicach ulicy Mostowej – jak dowiedzieliśmy się z odpowiedzi środki na drogi są zwiększone, a rondo jak najbardziej możliwe.

Dyskusję o środkach przeznaczanych na przedszkola, w tym dofinansowania przedszkoli niepublicznych prowadzili: radny Michał Cichocki, wiceburmistrz Krzysztof Jasiński oraz burmistrz Obratański. W końcu temat zszedł na zapowiadany protest nauczycieli. Zbigniew Kowalczyk wypytywał o to czy gmina ma plan B w razie strajku, czy dzieci i młodzież będą miały zapewnioną opiekę oraz co z egzaminami.

REKLAMA

Wiceburmistrz Jasiński przekazał informacje, że do strajku przystąpi 84% nauczycieli z terenu gminy Końskie, a do protestu włączają się niemal wszystkie placówki edukacyjne za wyłączeniem przedszkoli nr 1,2,3 i 5. Dowiedzieliśmy się także, że prawdopodobnie organizacja egzaminów nie jest zagrożona – do pracy przy nich mają zostać zaangażowani nauczyciele, którzy nie chcą strajkować. Informacje o tym, że do egzaminów w naszym regionie najprawdopodobniej dojdzie bez przeszkód potwierdził też wiceprezes regionalnego Związku Nauczycielstwa Polskiego Henryk Rydz.

Wiceprezes ZNP w Końskich Henryk Rydz opowiadał o proteście nauczycieli.

Radni dopytywali co z prywatnymi szkołami oraz pracownikami technicznymi szkół – wiceprezes ZNP stwierdził, że oni nie należą do organizacji i nie ma wiedzy odnośnie ich działań. O nauczycieli, ale w kontekście ich zwolnień dopytywała radna Helena Rozmus. W obecnym roku do szkół ponadpodstawowych idzie podwójny rocznik – obecnych uczniów klas ósmych i trzecich gimnazjów. To powoduje duży ubytek godzin dla nauczycieli. Na pytanie radnej Rozmus burmistrzowie Końskich nie byli w stanie w tej chwili odpowiedzieć tłumacząc się faktem, że wciąż nie wiadomo jak wielu nauczycieli zdecyduje się odejść na emeryturę tym samym zwalniając ilość godzin innym, a przede wszystkim… problemami powiatu koneckiego. Burmistrz Obratański tłumaczył radnym, że wraz z odchodzącymi uczniami ze szkół podstawowych i gimnazjalnych godziny nauczania przenoszą się do szkół ponadgimnazjalnych. Część nauczycieli mogłoby w nich znaleźć zatrudnienie, ale… obecnie w powiecie koneckim panuje bezkrólewie – nie ma starosty, nie ma Zarządu Powiatu Koneckiego, a więc nie ma też z kim rozmawiać o ewentualnym zatrudnieniu nauczycieli.

W dalszej części sesji o prace przy odmulaniu i oczyszczaniu zbiornika wodnego w Sielpi pytał radny Cichocki. Burmistrz Obratański udzielił informacji, że proces napuszczania wody na sezon letni do zbiornika rozpocznie się najpóźniej 10 maja. Po wakacjach prace przy remediacji będą kontynuowane. Radni dopytywali także między innymi o planowaną nadbudowę szkoły w Kazanowie i oczekiwaną budowę szkoły w Kopaninach.

Podczas sesji raport o stanie bezrobocia w powiecie wygłosiła dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Bożena Urban, a o pracy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej jego dyrektor Aneta Mikuszewska-Sorn. W serii głosowań radni między innymi zmieniali miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uchwalili regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków, przyjęli program opieki nad zwierzętami, czy plan dofinansowań form doskonalenia zawodowego nauczycieli.

Do tematów podejmowanych na sesji będziemy powracać w naszych materiałach.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Debatowali koneccy radni. Głównie o nauczycielach. SKRÓT [wideo, zdjęcia]

  1. Zwolnić! W Powiecie nie mieli pensji to i gminie mogą nie dać! Co za różnica? nie pasuje zmieniajcie prace – przekwalifikujcie się albo liście w parku zamiatać za 2000 tyc to samo wyjdzie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *