REKLAMA

Dni Końskich odwołane. A może jednak w innej formule? [WIDEO]

W czwartek dotarł do nas oficjalny komunikat o odwołaniu tegorocznych Dni Końskich z uwagi na epidemię. Miały się one odbyć w dniach 21-22 sierpnia, a jako gwiazdy anonsowano: zespół Blue Cafe, wokalistę Michała Szpaka oraz satyryka Jerzego Kryszaka. Wielkiej imprezy na pewno nie będzie, ale jak się okazuje władze gminy Końskie i Miejsko-Gminnego Domu Kultury nie wykluczają, że jakaś forma święta miasta jednak zostanie zorganizowana. 

REKLAMA

„Mamy już decyzję podjętą przez władze miasta by Dni Końskich w tym roku nie organizować z powodu epidemii. Decyzja jest jednoznaczna, podjęta przez burmistrza miasta i gminy Końskie. Gdyby się jednak okazało, co jednak jest mało prawdopodobne, że rząd zniesie te obostrzenia i okaże się, że od 1 sierpnia możemy organizować imprezy masowe wówczas taką imprezę pewnie zrobimy, ale w jakiejś okrojonej formie, nie z takim rozmachem jak w latach poprzednich. To jest jednak mało prawdopodobny scenariusz. Na dziś mogę powiedzieć, że tak hucznie obchodzonych plenerowo Dni Końskich nie będzie” – tłumaczy Piotr Salata, dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich.

Do sprawy odwołania Dni Końskich odnosi się także burmistrz Krzysztof Obratański„Sytuacja epidemiczna jest wciąż powodem obaw. Do końca sierpnia zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia imprezy masowe mają być odwołane i jeżeli nastąpi jakaś zmiana to pewnie zostaniemy o niej poinformowani” – mówi Obratański.

REKLAMA

Burmistrz Obratański nieco bardziej optymistycznie niż dyrektor Salata zapatruje się na możliwość zorganizowania Dni Końskich w skromniejszym wymiarze, własnym środkami i z udziałem koneckich artystów –„Jeżeli się zdarzy, a mam nadzieję, że to jest możliwe, że epidemia z jej zagrożeniami przestanie być czymś tak bardzo odstraszającym i że dopuszczona zostanie organizacja imprez masowych to jesteśmy gotowi na to… i nie ukrywam, że w Domu Kultury wzbudziło to pozytywne emocje by Dni Końskich uzyskały oprawę naszych zespołów, naszych artystów” – tłumaczy burmistrz Obratański.

Miasto wyklucza natomiast organizację Dni Końskich przy wzmożonych wymogach sanitarnych, kiedy dozwolone będzie np. grupowanie się 100 czy 200 osób. Niektóre samorządy planują organizację imprez mniejszych i rozproszonych terytorialnie, ale władze gminy Końskie nie chcą w ten sposób ryzykować –„Przykład z Ciechanowa pokazuje, że niezwykle trudno jest nawet dobry pomysł zrealizować w sposób, który nie budziłby kontrowersji. Cóż z tego, że możemy zaprosić do 100 osób w jedno miejsce jeżeli nie mamy gwarancji, że jesteśmy w stanie spowodować, że tylko te 100 osób będzie. To są rzeczy, które wymykają się spod kontroli i traktuje je z niezwykłą ostrożnością. Zdrowie i życie ludzkie to są rzeczy nadrzędne”  – opowiada Obratański.

Na tegorocznych Dniach Końskich miały się pojawić gwiazdy dużego formatu. W sobotę koncert miał dać Michał Szpak, w niedzielę grupa Blue Cafe. Wiele śmiechu miał zaś zapewnić występ kabaretowy Jerzego Kryszaka. Co z umowami z tymi artystami? Każdy taki występ to w końcu duży koszt dla Domu Kultury –„Jesteśmy na etapie negocjacji. Wchodzą w rachubę dwie wersja – albo całkowite zerwanie tych umów jeśli ten okres pandemii będzie się przedłużał. Jeśli nie to spróbujemy je przenieść po prostu na przyszły rok. Nie będziemy musieli nic dopłacać jeśli będą zerwane. Przepis o COVID-19 uprawnia nas do tego by zerwać umowę  bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji”  – mówi nam Piotr Salata, dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich.

Co roku stałym punktem święta miasta było wręczenie nagród burmistrza miasta i gminy Końskie – Koneckich Gloriett. Od tego zwyczaju gmina nie zamierza odchodzić. Jeżeli tylko będzie możliwość by zorganizować uroczystość ich przyznania w sposób podkreślający rangę wyróżnienia to zostanie to zrobione.

Zazwyczaj tydzień lub dwa tygodnie po Dniach Końskich organizowano największe lokalne patriotyczne święto – mowa o Koneckim Wrześniu. To wydarzenie na ten moment nie jest odwołane. Na pewno jakieś choćby skromne obchody się odbędą, choć trudno w tej chwili powiedzieć czy możliwa będzie choćby organizacja patriotycznego koncertu.

REKLAMA

One thought on “Dni Końskich odwołane. A może jednak w innej formule? [WIDEO]

  1. Pingback: Sonda: Odwołanie Dni Końskich. Czy to dobra decyzja? | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *