REKLAMA

Dom Kultury w Kornicy czekają olbrzymie zmiany [wideo, zdjęcia]

Plac przy Wiejskim Domu Kultury w Kornicy oraz sam budynek dotychczas nie zachwycały swoim wyglądem. W najbliższym czasie mają one przejść jednak zupełną metamorfozę. Pierwsze prace właśnie ruszają. 

REKLAMA

Pierwszą zmianą ma być wybudowanie boiska sportowego w pobliżu WDK. Będzie to możliwe dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, ponieważ projekt stworzenia tego obiektu wygrał Budżet Obywatelski 2018. –„W ramach Budżetu Obywatelskiego będzie tam zagospodarowanie terenów wokół samego domu i z jednej strony tam staną urządzenia zabawowe i rekreacyjne, a z drugiej strony będzie tam pokryte poliuretanem boisko wielofunkcyjne, głównie nastawione na siatkówkę i koszykówkę, ale przypuszczam że przy tych rozmiarach jeśli zechcą tam młodzi ludzie pograć w piłkę to też zdołają. Zaczęliśmy od uprzątnięcia terenu i to zostało już dokonane w znacznej części dzięki wysiłkowi społecznemu.” – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Członkowie Wspólnoty Gruntowej Wsi Kornica pod wodzą sołtys Elżbiety Piotrowskiej oraz działacza OSP Grzegorza Młynarczyka plac pod budowę już przygotowali. Teraz rozpoczną się prace właściwe. –„W pierwszej kolejności będzie korytowanie i przygotowanie podbudowy, a w drugiej kolejności pokrycie nawierzchnią sportową i wykonanie piłkochwytów.” – opowiada nam burmistrz Obratański.

REKLAMA

Po zakończeniu prac obiekt ma wyglądem i funkcjonalnością przypominać ten, który znajduje się tuż obok zbiornika wodnego na tak zwanym Starym Młynie. Natomiast powstanie boiska ma być tylko wstępem do większych i bardziej kosztownych prac przy WDK Kornica. –„Wiejski Dom Kultury w Kornicy jest aktywny, jest siedzibą Korniczanek i Małych Korniczanek. Mam nadzieję, że w jeszcze większym stopniu, choć będzie to trudne będzie skupiał pozytywne emocje i akywność mieszkańców. Jednakże jest budynkiem w złym stanie technicznym. Opracowane dokumentacja i audyt energetyczny stały się podstawą do wystąpienia o dofinansowanie do projektu termomodernizacyjnego. To bardzo ambitny projekt, ponieważ ze względu na punkt startu to co możemy uzyskać w postaci oszczędności energii cieplnej sięga 95 %. Jak tylko będziemy znać wyniki rozstrzygnięcia to będziem starali się przystąpić do przetargu tak by jeszcze w tym roku rozpoczęły się prace.” – mówi Krzysztof Obratański.

Gmina planuje by termomodernizację Domu Kultury w Kornicy rozpocząć jesienią. W tym przypadku znaczna część prac dotyczyć ma przebudowy wszelkich instalacji, które znajdują się wewnątrz budynku, a to jest możliwe do zrobienia także zimą. Oprócz tego budynek zostanie docieplony, wymienione w nim zostaną okna i stolarka drzwiowa. Stary piec centralnego ogrzewania ma zostać zastąpiony ogrzewaniem podłogowym zasilanym z pompy ciepła, która energię czerpać ma z instalacji fotowoltaicznej umocowanej na dachu obiektu.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *