REKLAMA

Dożynki w Słupi Koneckiej z ministrem Zbigniewem Ziobro! [wideo, zdjęcia]

Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro był gościem specjalnym Dożynek w Słupi Koneckiej. Rolnicze święto jest zarazem głównym świętem całej gminy. Gwiazdą dnia była grupa Diadem znana z takich hitów jak „Samoloty” i „Zakochany Klaun”. 

REKLAMA

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 12:00 od uroczystej dożynkowej mszy świętej w kościele p.w. Świętego Michała Archaniola w Pilczycy. Następnie kolorowy korowód przejechał na plac festynowy w Słupi Koneckiej. Tam wszyscy przybyli mogli przyglądać się występom artystycznym miejscowej młodzieży.

O 14:00 wszyscy mieszkańcy oraz zaproszeni goście wzięli udział w oficjalnym otwarciu rolniczego święta. Wszystkich przywitał wójt gminy Słupia Konecka Robert Wielgopolan oraz starostowie dożynek – Marek Marcinkowski z Rudy Pilczyckiej oraz Jadwiga Olszewska-Barcicka z miejscowości Hucisko-Bania.

REKLAMA

Wśród gości znaleźli się też liczni samorządowcy: wójt Rudy Malenieckiej Leszek Kuca; członkowie Zarządu Powiatu Koneckiego – Jarosław Staciwa i Dariusz Banasik, starosta konecki Grzegorz Piec. Przede wszystkim witano jednak nieco spóźnionych: członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusza Goska i Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

„Pan minister jest z nami od wielu lat. Jest przyjacielem naszej gminy. Zawsze brał udział w różnego rodzaju spotkaniach na terenie naszej gminy. I tak jak obiecał ostatnio, że jeszcze do nas przyjedzie i nadarzyła się okazja, więc dotarł do nas za co serdecznie dziękuję. Wiem jak wiele pracy pana kosztuje to wszystko i jak trudno jest znaleźć czas. A co dopiero do takiej małej Słupi zajrzeć. Jednak udało się i jesteśmy bardzo wdzięczni” – mówił witając niezwykłych gości wójt Robert Wielgopolan.

„Kiedy wiele miesięcy temu spotkałem p. wójta przy okazji wizyty w województwie świętokrzyskim wspomniał, że zaprosi mnie na dożynki. Powiedziałem, że jeśli tylko takie zaproszenie wpłynie to na pewno się stawię i mogę powiedzieć, że to ja jestem zaszczycony, że mam tę przyjemność i zaszczyt świętować z Państwem to wyjątkowe święto jakim są dożynki […] Chylę czoła przed wszystkim rolnikami, którzy serce wkładali w pracę byśmy ten codzienny, przysłowiowy chleb mogli mieć na polskich stołach. Pamiętajcie Państwo, że były czasy by te płody dawały szanse na to by ten chleb mógł być na naszych stołach przez cały rok […] Jeszcze raz bardzo dziękuję za to zaproszenie, dziękuję p. wójcie, że był pan tak uprzejmy tę zapowiedź zrealizować o której pan kiedyś mówił, a ja jeszcze raz czuję się zaszczycony, bo to dla mnie zaszczyt i honor być tu z Państwem. Życzę Państwu dobrej zabawy” – mówił w Słupi Koneckiej minister Zbigniew Ziobro.

„My pokazujemy, że nie obiecujemy, a realnie działamy. Na pewno w przyszłości również będziemy dalej wspierali np. Ochotnicze Straże Pożarne. Także z terenu Państwa gminy, bo przecież tu też nie małe środki popłynęły dzięki panu ministrowi na rzecz wsparcia OSP. Wasza gmina w tym roku otrzyma nowy samochód, auto dla OSP w Słupi Koneckiej. Pan wójt powiedział, że może to i mała gmina, ale Wy jesteście taką gminą liczącą 3700 mieszkańców, ale macie wielkie, wspaniałe serca!” – podkreślał Mariusz Gosek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Po oficjalnym powitaniu przyszedł czas na zaprezentowanie i obśpiewanie dożynkowych wieńców. W tym roku wieńce przygotowały społeczności miejscowości: Pilczyca, Ruda Pilczycka, Czerwona Wola oraz Wólki. Specjalnie powołane jury konkursowe stwierdziło, że wszystkim uczestniczącym w konkursie przyzna równorzędne pierwsze miejsce!

Jednocześnie wszyscy przybyli na festynowy plac mogli zapoznawać się ze stoiskami sołectw, a na nich królowały smakołyki. W konkursie na najlepszą potrawę lokalną wystartowały: Radwanów, Ruda Pilczycka, Wólka, Pilczyca, Budzisław, Słupia Konecka i Czerwona Wola. Za najlepsze regionalne potrawy jurorzy uznali: kugla, pieczonego barana, zalewajkę, kapustę z grochem oraz pierogi, które przygotowały gospodynie z miejscowości Wólka!

Kiedy obradowało jury publiczność zabawiała disco-polowa grupa Diadem. Mniej zainteresowani taneczną muzyką mogli korzystać z atrakcji przygotowanych na stoiskach, czy ze strefy cateringowej. Natomiast dzieci bardzo chętnie bawiły się między innymi w przygotowanych na festyn dmuchańcach.

Zdjęcia (Paulina Adamczyk):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *